Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

Kościoły/Churches

[812]

krakoffski

812Kościół św. Jana Kantego

Kościół zbudowano w latach 1984-1992 wg projektu Krzysztofa Bienia, który także odpowiedzialny jest za układ architektoniczny i urbanistyczny osiedla Bronowice-Nowe. O samym kościele nie znalazłem zbyt wielu informacji, nawet na stronie parafii jest niewiele o budowli, ale za to parafii jako takiej jest już nieco więcej informacji. Szczegóły -> tu.

[797]

krakoffski

797Kościół św. Kazimierza Królewicza w Krakowie przy ul. Bobrowskiego

Prace nad budową kościoła na Grzegórzkach wg modernistycznego projektu Franciszka Mączyńskiego rozpoczęły się w roku 1934. Sześć lat później poświęcił go (jeszcze wtedy) arcybiskup Adam Stefan Sapieha. Więcej poczytać można -> tu

Ciekawostką jest, że w Krakowie są dwa kościoły pod tym wezwaniem. Drugi, znacznie starszy, znajduje się przy ulicy Reformackiej.

[646]

krakoffski

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy ul. św. Jana został zbudowany najprawdopodobniej na początku XII wieku (aczkolwiek pierwsze wzmianki o nim są z początku wieku XIV), a następnie był wielokrotnie przebudowywany.

St. John's the Baptist and St. John's the Evangelist church on st. John's street was built propably on the beginning of 12th century (but first notes about are from 14th century). Later he was many times reconstructed and altered.

[628]

krakoffski

Kościół św. Idziego został zbudowany najprawdopodobniej w pierwszej połowie XIV wieku. Znajduje się na końcu ulicy Grodzkiej u podnóża Wawelu. W tle widoczna jest wieża kościoła św. Andrzeja.

St. Giles church was built propably in the first half of 14th century and is situated at the end of Grodzka street right next to the Wawel Castle. In background you can see tower of St. Andrew church.

[612]

krakoffski

Zima wróciła. Zważywszy na to jaką pogodą raczyła nas aura ostatnio to ten śnieg nie jest taki najgorszy, niemniej odliczam już dni do wiosny. Miejsce: Planty, tył kościoła św. Krzyża.

Winter is back. Weather was really owful last days so this snow isn't very bad, however I count days till spring. Place: Planty Park. Back of the St. Cross church.

[597]

krakoffski

Kościół św. Kazimierza Królewicza (Reformatów) widziany od strony Plant. Więcej tu

Back of the St. Casimir's Church (Franciscan).

[591]

krakoffski

Wejście do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika.

Entrance to Society of Jesus Basilica on Kopernika steet.

[565]

krakoffski

Kościół św. Józefa przy ul. Poselskiej zbudowano na przełomie XVII i XVIII wieku.

[552]

krakoffski

Kościół św. Trójcy. Ew. 'u dominikanów'.

[525]

krakoffski

Kościół Na Skałce, a konkretnie Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa. Miejsce to wiąże się głównie z Bolesławem Śmiałym no i właśnie św. Stanisławem, który według wielu historyków wcale taki święty nie był.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci