Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

Transport

[1081]

krakoffski

1081Krakowska Linia Muzealna - MAN GT6

Mamy lato, jest niedziela, a więc na mieście musiała kursować Krakowska Linia Muzealna. Powyżej wagon MAN GT6 wyprodukowany w roku 1965 dla Norymbergi, gdzie dzielnie służył do roku 2003. Później, jako ostatni, trafił do Krakowa. Mimo, że liniowe GT6 zostały zdjęte z linii w grudniu 2012 ten powyższy został zmieniony na zabytek już w roku 2010. I jest nim do dziś pojawiając się okazjonalnie lub właśnie na Krakowskiej Linii Muzealnej.

[1033]

krakoffski

1033Pociąg SKA relacji Wieliczka-Rynek - Kraków Lotnisko.

Zdjęcie zrobione jest z niedawno oddanej do użytku odremontowanej, chociaż chyba bardziej przebudowanej, stacji kolejowej Kraków-Zabłocie. W tle natomiast widać świetnie dobrane kolorystycznie i tym samym przepiękne ekrany akustyczne wzdłuż nowej estakady kolejowej.

[974]

krakoffski

974Solaris Urbino 12 IV Electric

Nieco ponad trzy tygodnie temu, 9. sierpnia, miasto odebrało dwadzieścia nowych autobusów elektrycznych od Solarisa. Jest też szansa, że wkrótce pojawią się kolejne. I dobrze - są ciche, ekologiczne, no i polskie.

[951]

krakoffski

951Wiadukt kolejowy nad ulicą Grzegórzecką/Dietla

I stało się - ulica pod wiaduktem została dziś zamknięta, a on sam idzie do przebudowy. Trochę serce pęka, bo to najstarszy most w Krakowie zbudowany jeszcze za Franciszka Józefa, dokładnie w latach 1861-1863, który oryginalnie łączył dwa brzegi starego koryta Wisły. Przebudowa, głównie poszerzenie, starego wiaduktu to jednak tylko mała część zmian jaką PKP wprowadza obecnie w Krakowie - przede wszystkim znikną nasypy kolejowe skutecznie oddzielające dziś Stare Miasto, w tym też Kazimierz, od Grzegórzek, które zostaną zastąpione wiaduktami, co stworzy nowe przestrzenie do zagospodarowania. Najgłośniej mówi się jednak o parkingach, także tyle byłoby tej wspólnej przestrzeni, ale mimo wszystko byłbym nawet za, ale pod warunkiem, że będą one głównie dla mieszkańców i tym samym zniknie możliwość parkowania na okolicznych chodnikach. Podczas przebudowy linii kolejowej powstaną też dwie stacje - jedna gdzieś tu obok i będzie to stacja Kraków Grzegórzki, a druga na południowym wschodzie, w okolicach osiedla Złocień, co pozwoli rozwinąć Szybką Kolej Aglomeracyjną, której w regionie wciąż tak bardzo brakuje. Inwestycja ma trwać łącznie cztery lata i wraz ze zbudowaną już estakadą nad ulicą Wielicką wprowadzi chyba największe zmiany w mieście od... nie wiem, likwidacji kolei obwodowej może, a to miało miejsce ponad sto lat temu.

Przy okazji przypomnę, że wiadukt pojawił się tu dwa razy, w grudniu 2005 i pół roku później, maju 2006.

[930]

krakoffski

930Krakowiak na moście Grunwaldzkim

Most jest z roku 1972, natomiast tramwaj z 2015. Prawidłowa jego nazwa to Pesa 2014N "Krakowiak". Nazwa stąd, bo jak się można łatwo domyślić skonstruowano je specjalnie dla Krakowa, gdzie zaczęły pojawiać się z początkiem lipca 2015 roku. Ponadto dziś jest to najdłuższy tramwaj w Polsce - 42830mm. Niestety jest również dość awaryjny, w związku z czym MPK niechętnie podchodzi do pomysłu kontynuowania dalszej współpracy z bydgoskim producentem. Pomijając jednak wszystkie sprawy techniczne, o których mam blade pojęcie, to jest to wygodny i dość komfortowy środek transportu.

[919]

krakoffski

919Nocne powroty z Dworca Głównego

We wrześniu 2012 roku, po 26 latach przerwy, Kraków wznowił kursowanie nocnych linii tramwajowych. I dobrze - tramwajem szybciej.

[853]

krakoffski

853Dworzec Autobusowy MDA

Pojechałbym gdzieś. Może być i Rzeszów.

[795]

krakoffski

7951Most kolejowy na małej obwodnicy Krakowa

Ukończony w 1959 roku most na Dąbiu leży na trasie obwodowej linii kolejowej nr 100 łączącej stację Kraków Mydlniki z posterunkiem odgałęźnym Gaj (za Wikipedią). Linia jest przeznaczona przede wszystkim do transportu towarowego, lecz na czas remontu innej linii korzystają z niej także pociągi osobowe.

[682]

krakoffski

Dziś mam taki dworcowy dzień... także Kraków Główny.

Today is my railway day... so Kraków Main Station.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci