Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

I. Stare Miasto (Kazimierz)

[926]

krakoffski

926Ulica Józefa

Przez kilka ostatnich dni ulica Józefa na Kazimierzu była zamknięta dla ruchu z powodu remontu. Dziś prezentuje się pięknie. Co jednak jest w niej najpiękniejszego? Brak samochodów! Oczywiście to stan chwilowy i samochody wrócą i na ulicę i, niestety, także na chodniki, bo w Krakowie to sytuacja nieunikniona. Dopóki nie będzie naziemnych/podziemnych parkingów, dopóty samochody będą stać na chodnikach w centrum. A miasto na tym traci, przede wszystkim wizerunkowo.

[891]

krakoffski

891Kładka, Wisła, bulwary - ciepły weekend

Trawa wciąż brunatna, drzewa także dopiero się budzą, ale to nic... słońce pokazało w weekend po co jest i krakowianie przywitali je tak dobrze jak tylko umieli.

[890]

krakoffski

890Kamienica pod adresem Św. Sebastiana 30

Parę lat temu w tej kamienicy mieszkały dwie moje znajome i byłem tam częstym gościem. Nie pamiętam jednak, bym kiedykolwiek wcześniej widział ten wystający spod farby stary napis. Próbowałem coś znaleźć w Internecie o tym co tam się mogło znajdować, ale niestety na próżno. Sklep? Knajpa? Być może jedno i drugie. Swego czasu na Kazimierzu sporo było mordowni, które mieściły się na parterach kamienic. Cóż, może kiedyś właściciel tego domu się zlituje i zrobi porządny remont, a przy okazji odkryje i zachowa stary napis, bo to część historii nie tylko tej kamienicy, ale i Kazimierza. Natomiast sama kamienica jest w ewidencji zabytków - zbudowano ją w latach 1890-1891 według projektu polskiego architekta żydowskiego pochodzenia Wilhelma Aptera. Z jednego z balkonów zrobiłem zdjęcie nr [834].

[865]

krakoffski

865Pielgrzymi podczas niedzielnej ulewy

Stałem w lodziarni i nie mogłem uwierzyć w te lejące się z nieba strumienie wody, które zamieniły Plac Wolnica w jezioro. Ale tylko na chwilę. Pielgrzymom to nie przeszkadzało.

[855]

krakoffski

855Aston Martin DBS(?) na Estery

Nie mam samochodu i póki co nie planuję ani nawet nie czuję potrzeby mieć, ale taki widok zawsze ruszy me wolne od oleju napędowego serce.

Swoją drogą w tym konkretnym miejscu dość często stoi coś z najwyższej półki i miłego dla oka. Co jednak nie zmienia faktu, że i tak jestem za uwolnieniem Placu Nowego od samochodów.

[839]

krakoffski

839Nad Wisłą

Jeśli czeka Was długi weekend spędźcie go jakoś fajnie :)

[835]

krakoffski

835Kamienica pod numerem 18 przy ul. Św. Sebastiana

Do niedawna była to dla mnie najzwyklejsza, zapuszczona, zabita deskami kamienica. Mamy ich w Krakowie trochę, a ta akurat niczym specjalnym się nie wyróżnia. Ma jednak bardzo ciekawą historię. Pojawiła się w opowieści mojej dobrej koleżanki, która kiedyś miała okazję w niej bywać u znajomych. Zajmowali tam tak duże mieszkanie, że z jednego pokoju zrobili sobie salę do koszykówki. I choć już wtedy warunki były słabe to im zdawało się to nie przeszkadzać. Jak sądzę ich sala do kosza jest teraz gdzie indziej, ale co tam sala do kosza...

Jej niegdysiejsi mieszkańcy to także ciekawostka - stworzyli tam bowiem teatr i galerię sztuki, w której prezentowali malarstwo, grafikę oraz fotografię. W 2008 roku powstał nawet ukazujący ich życie w kamienicy dokument, który można było zobaczyć na 48.Krakowskim Festiwalu Filmowym w Kinie pod Baranami. Podejrzewam, że tylko tam. Film nazywa się 'Teatrzyk Podwórkowy', a nakręcił go Arkadiusz Biernacki. Nie nalazłem - ale może komuś z Was się uda. Źródła -> tu, tu i tu.

I trochę czegoś suchego. Zbudowana w 1887 roku wg projektu Maksymiliana Nitscha dziś jest w stanie w jakim się prezentuje. Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej znalazłem informację, że istniały/istnieją plany o - cytuję 'rozbudowie, przebudowie, dobudowie wraz z nadbudową istniejącego zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z budową nowej części budynku i podziemnych miejsc postojowych i koniecznej rozbiórce obiektów kolidujących z inwestycją'. Jeśli dobrze rozumiem - zburzyć i zbudować raz jeszcze, tylko inaczej. Na razie jednak nic z tego - w roku 2013 uchwałą Rady Dzielnicy I wniosek o zgodę na powyższe został odrzucony. OK, nie lubię wyburzeń i przy każdej serce mi się kraje, zwłaszcza jak się pozna historię danego miejsca, jednak chyba bardziej nie lubię zrujnowanych pustostanów (głowy nie dam, ale tam już chyba nikt nie mieszka na stałe). Jeśli jest szansa na przebudowę z ocaleniem frontu i tego co się da - to czemu nie? Zawsze też można czekać, aż czas zrobi swoje, ale to nigdy nie jest dobre wyjście. Mam nadzieję, że kiedyś ta kamienica znów będzie żyć tak jak dziesięć lat temu, może już nie tak samo i kolorowo jak wtedy, ale nie będzie ponurym i smutnym straszydłem w pierzei ulicy Św. Sebastiana.

[793]

krakoffski

793Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów

Budynek Wyższego Seminarium Duchownego zakonu Paulinów został wzniesiony w latach 1933-1935 wg projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Dziś jest cennym obiektem na krakowskim szlaku modernizmu. Więcej o tym budynku można poczytać na stronach krakowskiego modernizmu -> tu.

[770&771]

krakoffski

771Od kilku dni trwa wyburzanie kamienicy pod numerem 4 przy ulicy Dajwór.

Ta wybudowana 1887 roku kamienica może nie odznaczała się niczym szczególnym - ani architekturą, ani detalami, ani też nie zapisała się jakoś w historii - ale była domem dla wielu rodzin, które z czasem musiały ją opuścić ze względu na zniszczenia i zaniedbanie, którego skutkiem był dziurawy dach i lejąca się do środka woda. Nie jestem zwolennikiem wyburzeń, ale jeśli chodzi o bezpieczeństwo to wydają mi się one słuszne, jestem za to przeciwnikiem zaniedbań, które doprowadziły tę kamienicę do tak koszmarnego stanu oraz doprowadzają do tego samego wiele innych, w tym także samym sercu Starego Miasta.

Z ciekawostek - w rewelacyjnym filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki" z roku 1991 przed tą kamienicą znajdował się przystanek tramwajowy, na którym Weronika wysiada i spotyka się z Antkiem, który wyznaje jej tam miłość. Kamienicę i jej główną bramę (przez którą ciągle ktoś wchodzi) widać mniej więcej w 20-21 minucie filmu.

Poniżej jedno z ostatnich zdjęć kamienicy pod numerem 4, już bez dachu, który zdemontowano w zeszłym roku. Zdjęcie z 27. września br.770

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci