Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XVIII. Nowa Huta

[998]

krakoffski

998Tramwaje na Rondzie Kocmyrzowskim

Rondo to jeszcze długo będzie kojarzyć się głównie z niekończącym się remontem, który zajął większość tego roku. Do tego nie wszystko jest jeszcze w 100% gotowe... Niby wiadome, że gruntowne przebudowy/remonty muszą trochę potrwać, ale tutaj doszło do niejednego absurdu z brakiem robotników na obiekcie włącznie. Przez to wszystko to był trudny rok dla mieszkańców pięciu nowohuckich dzielnic, zwłaszcza Mistrzejowic i Bieńczyc, którzy podróżują po Krakowie tramwajem - bo musieli przejeżdżać tędy, gdyż innej drogi, póki co, nie ma.

To rondo jest jeszcze ciekawe z innego względu - otóż w roku 2013 do nazwy dodano mu patrona, ks. Gorzelanego, budowniczego kościoła Arki Pana w Bieńczycach, i teraz rondo ma 'dwie nazwy' - Rondo Kocmyrzowskie im. księdza Adama Gorzelanego. 

Ponadto to już druga tak poważna przebudowa tego ronda w ostatnich latach. Pierwsza miała miejsce w roku 2005 i wtedy zupełnie zmieniła się geometria tego skrzyżowania - z wielkiej agrafki zrobiono mniej więcej okrągłe rondo turbinowe.

Natomiast widoczne na zdjęciu tramwaje to tzw. Wiedeńczyki, czyli SGP E1 sprowadzone do Krakowa z Wiednia w roku 2010. Oba wagony są już dość wiekowe - ten po lewej ma lat 50, a drugi tylko rok mniej.

[994]

krakoffski

994Szkoła Podstawowa nr 103

Przy okazji tematu szkół jeszcze. Ta szkoła to typowa 'tysiąclatka' otwarta w roku 1965. W tym samym czasie budowała się większość osiedla Kolorowego, na którym ta się znajduje, więc zapotrzebowania na szkołę było ogromne. Jak podaje strona www szkoły w pierwszym roku nauczania do szkoły przyjęto 965 uczniów. Mieściło się tu także Gimnazjum nr 48 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które zostało zlikwidowane. Jedyne co po nim zostało to patron; dotychczas patronką szkoły podstawowej była Maria Konopicka, dziś jest już Gałczyński.

A na marginesie - tę szkołę skończyła moja siostra ;)

[985]

krakoffski

985Samotny Autosan na pętli Aleja Przyjaźni

Jak donosi strona kmk.krakow.pl pętla autobusowa znajduje się w tym miejscu od początku lat 70'. Musiała powstać po likwidacji tej w Alei Róż, ku czemu powód był prosty - w jej miejscu stanął pomnik Lenina. 

Natomiast autobus na zdjęciu do Autosan M09LE Sancity jeżdżący po Krakowie od roku 2009.

[972]

krakoffski

972Późne popołudnie w Nowej Hucie

Na skrzyżowaniu Alei Róż i ulicy Rydza-Śmigłego. Na wprost jest osiedle Zgody, na prawo osiedle Urocze.

[944]

krakoffski

944Tramwaj 102Na na Krakowskiej Linii Muzealnej

Wagon pochodzi z roku 1970 i służył krakowianom przez następne 31 lat, do grudnia 2001. Wtedy właśnie poczciwe 'stodwójki' ostatecznie zniknęły z krakowskich torowisk. Przyznaję, że ten typ tramwaju jest mi dość bliski. Przede wszystkim dlatego, bo jest po prostu ładny - najzwyczajniej w świecie, a ja lubię ładne rzeczy. Ponadto można go było spotkać na linii 15, a z niej korzystałem najczęściej i co się wtedy przebujałem to moje. No i w końcu - ten konkretny wagon pojawił się na samym początku tego bloga - w październiku 2004 roku pod numerem [003]. 

Niedawno przeszedł gruntowny remont i dziś zadebiutował na linii 0 - muzealnej. Tu widziany na Placu Centralnym w Nowej Hucie.

[934]

krakoffski

934Przejście dla pieszych z Centrum B na Centrum A w Nowej Hucie

Apteka w tle znajduje się w tym miejscu 'od zawsze'.

[927]

krakoffski

927Osiedle Urocze od strony ulicy Rydza-Śmigłego

Osiedle powstało w latach 1955-1958 i jest jednym z klasycznych nowohuckich osiedli. Kiedyś wewnątrz osiedla znajdowała się nawet fontanna, ale od dawna nie działa i dziś jest chyba kwietnikiem. Taki los spotkał zresztą wszystkie pozostałe fontanny na terenie Nowej Huty. Na zdjęciu załapał się także Trabant którejś* z firm wożących turystów po Nowej Hucie. 

*którejś, bo nie wiem czy to wciąż jedna firma, czy też jest ich wiele. Sprawdzałem sobie ofertę jednej - dziś to naprawdę poważny biznes. Chylę czoła i być może skorzystam któregoś dnia, tak z ciekawości. Swoją drogą tu już kiedyś pojawił się taki trabancik -> [260]. 

[920]

krakoffski

920Plac Centralny

Plac Centralny. I kropka. Bez żadnych dodatków. Każda z dzielnic powinna mieć takie miejsce.

Kolejka po lewej jest do lodziarni GoodLood, która otworzyła się w tym miejscu całkiem niedawno. Wcześniej, o ile dobrze pamiętam, zawsze była tam 'Zielona Budka'.

[908]

krakoffski

908Aleja Solidarności

Wytyczono ją w roku 1949 jak budowano kombinat i wtedy nosiła nazwę Przodowników Pracy. W roku 1958 zmieniono nazwę na Lenina, a w 1991 na obecną, tj. Solidarności.

[904]

krakoffski

904Osiedle Centrum B

Nie jestem bardzo w temacie, ale ta budka w środku zdjęcia to będzie wentylacja do znajdującego się pod osiedlem systemu schronów/piwnic z czasów, kiedy osiedle było budowane.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci