Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XVIII. Nowa Huta

[934]

krakoffski

934Przejście dla pieszych z Centrum B na Centrum A w Nowej Hucie

Apteka w tle znajduje się w tym miejscu 'od zawsze'.

[927]

krakoffski

927Osiedle Urocze od strony ulicy Rydza-Śmigłego

Osiedle powstało w latach 1955-1958 i jest jednym z klasycznych nowohuckich osiedli. Kiedyś wewnątrz osiedla znajdowała się nawet fontanna, ale od dawna nie działa i dziś jest chyba kwietnikiem. Taki los spotkał zresztą wszystkie pozostałe fontanny na terenie Nowej Huty. Na zdjęciu załapał się także Trabant którejś* z firm wożących turystów po Nowej Hucie. 

*którejś, bo nie wiem czy to wciąż jedna firma, czy też jest ich wiele. Sprawdzałem sobie ofertę jednej - dziś to naprawdę poważny biznes. Chylę czoła i być może skorzystam któregoś dnia, tak z ciekawości. Swoją drogą tu już kiedyś pojawił się taki trabancik -> [260]. 

[920]

krakoffski

920Plac Centralny

Plac Centralny. I kropka. Bez żadnych dodatków. Każda z dzielnic powinna mieć takie miejsce.

Kolejka po lewej jest do lodziarni GoodLood, która otworzyła się w tym miejscu całkiem niedawno. Wcześniej, o ile dobrze pamiętam, zawsze była tam 'Zielona Budka'.

[908]

krakoffski

908Aleja Solidarności

Wytyczono ją w roku 1949 jak budowano kombinat i wtedy nosiła nazwę Przodowników Pracy. W roku 1958 zmieniono nazwę na Lenina, a w 1991 na obecną, tj. Solidarności.

[904]

krakoffski

904Osiedle Centrum B

Nie jestem bardzo w temacie, ale ta budka w środku zdjęcia to będzie wentylacja do znajdującego się pod osiedlem systemu schronów/piwnic z czasów, kiedy osiedle było budowane.

[900]

krakoffski

9001Blok Szwedzki na osiedlu Szklane Domy

Blok Szwedzki jest pierwszym niesocrealistycznym budynkiem wybudowanym w Nowej Hucie. Powstał w latach 1956-1959 według projektu Marty i Janusza Ingardenów. Ma długość 260 m, 272 mieszkania i 14 klatek schodowych. Więcej można przeczytać -> tu.

[873]

krakoffski

873Przyszła...

Trudno mi pojąć, że są ludzie - i to cała masa - którzy tęsknią do zimy. Niby mieszkam w tym klimacie od 30-paru lat, ale nie sądzę, bym kiedykolwiek umiał się do niego przyzwyczaić, nawet pomimo tego, że zimę mamy nawet przez pół roku. I to chyba dlatego.

[868]

krakoffski

868Falująca 10-tka na Alei Jana Pawła II

Takie wiedeńskie tramwaje jeżdżą po Krakowie od 2004 roku. Jeżdżące zabytki.

W tle widać fragment Os. Centrum A przy Placu Centralnym

[856]

krakoffski

856pętla autobusowa Kombinat i ulica Ujastek

Dziś jesteśmy w zupełnie innej części Krakowa - na pętli autobusowej dziś zwanej Kombinat. Nazwę zmieniono stosunkowo niedawno (10 lat temu? jakoś tak) zastępując tajemniczo brzmiący skrót C.A.H.T.S. Kombinatem właśnie. Kiedy skrót rozwiniemy wyjdzie nam Centum Administracyjne Huty (im.) Tadeusza Sędzimira. I kiedy nazwa się zmieniła tak na pętli właściwie nic - czas może nie do końca się zatrzymał, ale na pewno płynie znacznie wolniej. Tylko tabor autobusowy jest nowszy.

Na zdjęciu AMZ City Smile, autobus firmy z Kutna. Tej od nowej Syrenki. 

[852]

krakoffski

852Wielkie pranie na os. Teatralnym

Muszę się zastanowić nad taką zaokienną suszarką. Nawet taki mały balkonik mi nie przysługuje.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci