Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XVIII. Nowa Huta

[944]

krakoffski

944Tramwaj 102Na na Krakowskiej Linii Muzealnej

Wagon pochodzi z roku 1970 i służył krakowianom przez następne 31 lat, do grudnia 2001. Wtedy właśnie poczciwe 'stodwójki' ostatecznie zniknęły z krakowskich torowisk. Przyznaję, że ten typ tramwaju jest mi dość bliski. Przede wszystkim dlatego, bo jest po prostu ładny - najzwyczajniej w świecie, a ja lubię ładne rzeczy. Ponadto można go było spotkać na linii 15, a z niej korzystałem najczęściej i co się wtedy przebujałem to moje. No i w końcu - ten konkretny wagon pojawił się na samym początku tego bloga - w październiku 2004 roku pod numerem [003]. 

Niedawno przeszedł gruntowny remont i dziś zadebiutował na linii 0 - muzealnej. Tu widziany na Placu Centralnym w Nowej Hucie.

[934]

krakoffski

934Przejście dla pieszych z Centrum B na Centrum A w Nowej Hucie

Apteka w tle znajduje się w tym miejscu 'od zawsze'.

[927]

krakoffski

927Osiedle Urocze od strony ulicy Rydza-Śmigłego

Osiedle powstało w latach 1955-1958 i jest jednym z klasycznych nowohuckich osiedli. Kiedyś wewnątrz osiedla znajdowała się nawet fontanna, ale od dawna nie działa i dziś jest chyba kwietnikiem. Taki los spotkał zresztą wszystkie pozostałe fontanny na terenie Nowej Huty. Na zdjęciu załapał się także Trabant którejś* z firm wożących turystów po Nowej Hucie. 

*którejś, bo nie wiem czy to wciąż jedna firma, czy też jest ich wiele. Sprawdzałem sobie ofertę jednej - dziś to naprawdę poważny biznes. Chylę czoła i być może skorzystam któregoś dnia, tak z ciekawości. Swoją drogą tu już kiedyś pojawił się taki trabancik -> [260]. 

[920]

krakoffski

920Plac Centralny

Plac Centralny. I kropka. Bez żadnych dodatków. Każda z dzielnic powinna mieć takie miejsce.

Kolejka po lewej jest do lodziarni GoodLood, która otworzyła się w tym miejscu całkiem niedawno. Wcześniej, o ile dobrze pamiętam, zawsze była tam 'Zielona Budka'.

[908]

krakoffski

908Aleja Solidarności

Wytyczono ją w roku 1949 jak budowano kombinat i wtedy nosiła nazwę Przodowników Pracy. W roku 1958 zmieniono nazwę na Lenina, a w 1991 na obecną, tj. Solidarności.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci