Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XVI. Bieńczyce

[932]

krakoffski

932Osiedle Albertyńskie i były hotel Lipsk

Dziś jeszcze chwila w Bieńczycach. W połowie lat 90' mówiło się, że w hotelu Lipsk mieszkają głównie obywatele państw byłego Związku Radzieckiego, u których, jak odpowiednio spytać, można kupić dosłownie wszystko, łącznie z czołgiem i wyrzutnią rakiet. Rzecz jasna to jedna z miejskich legend, ale jak wiadomo w każdej takiej historii jest trochę prawdy.

Dziś jest to Dom Turystyczny Indigo, ale nazwa Lipsk wciąż nieformalnie obowiązuje. Tym określeniem nazywa się wszystkie budynki tego typu - kilkupiętrowe, pokryte kolorowym (najczęściej pomarańczowym) szkłem bloczki pełniące funkcje biurowe lub właśnie hotelowe. 

[931]

krakoffski

931Bar mleczny Bieńczyce

Znajdziemy go na osiedlu Kazimierzowskim pod numerem 22, zaraz przy alei Andersa. Nie do przeoczenia. Sam nigdy w środku nie byłem, ale internetowe oceny i recenzje ma zachęcające. Na przykład na Google średnia z 77 wystawionych ocen to 4,4/5. Cóż, pozostaje mi tylko tam zajrzeć i coś zjeść. 1. kwietnia 2015 roku zrobił to nawet ówczesny minister finansów - oczywiście nie przez przypadek. Okazją było wycofanie absurdalnego rozporządzenia, które zakazywało barom mlecznym używania przypraw innych niż sól, cukier i ocet. Że też w ogóle ktoś na to wpadł...

[907]

krakoffski

907Wędkarze nad zalewem nowohuckim

Wczoraj maj pokazał na co go stać. Trochę nieśmiało, ale jednak. Zalew powstał w roku 1957 i przez kolejne dekady służył jako miejsce wypoczynku wielu nowohucian. Niestety przez lata trochę o nim zapomniano i dopiero w roku 2006 doczekał się większego remontu - odmulono dno, wyremontowano brzegi i alejki, zbudowano boiska wokół. Obecnie planowana jest kolejna rewitalizacja. I dobrze, bo to piękne i zielone miejsce, jakich Kraków nie ma zbyt wiele. Na blogu jest już jedno zdjęcie zalewu, niestety tylko jedno -> [353]. Natomiast o samym zalewie więcej można poczytać -> tu.

I na marginesie - nie wiem dlaczego zalew należy do dzielnicy Bieńczyce, a nie Nowa Huta. Szukałem informacji, ale niczego nie znalazłem. Pewnie kwestie biurokratyczno-administracyjne ;)

[899]

krakoffski

899Osiedle Przy Arce

Jedno z wielu zwykłych bieńczyckich osiedli. Do roku 1991 nazywało się Dąbrowszczaków. Za tymi blokami zaczynają się tzw. Planty Bieńczyckie - park, który ciągnie się przez dwa kilometry, aż do ulicy Leopolda Okulickiego.

[889]

krakoffski

Ludzie w blokach mieszkają

Na osiedlu Kościuszkowskim także.

[817]

krakoffski

817Bloki na osiedlu Albertyńskim

Dziś tak bardzo zwykle. Zwykłe bloki, zwykłe osiedla i zwykłe ulice. Na pierwszym planie ulica Uniwersału Połanieckiego, a na drugim Marii Dąbrowskiej. 

Widoczne tu bloki były już na tym fotoblogu, na zdjęciu 631, ale widziane z innego miejsca.

[765&766&767]

krakoffski

765

767

766Smok przy ulicy Kornela Makuszyńskiego

Ulica Makuszyńskiego jest administracyjną granicą dzielnic Bieńczyce (północny wschód) i Wzgórza Krzesławickie (od południowy zachód). Dojedziemy nią do zajezdni autobusowej Bieńczyce i ogromu różnych magazynów, fabryk, składów budowlanych i innych przemysłowych zabudowań. I gdzieś pomiędzy tym wszystkim znajduje się niewielki, bardzo zniszczony skwer z klombami, a nawet bajorkiem, nad którym góruje pomnik smoka (po patronie ulicy można wnioskować, że to Smok Wawelski). Skąd się tam wziął? Kto go ufundował? Kiedy go postawiono? Dla kogo powstał ten skwer? Dlaczego jest w tak fatalnym stanie? Niestety - ja nie znam odpowiedzi, Internet także.

[631]

krakoffski

Od kiedy pamiętam na tym bloku zawsze była reklama Coca-Coli. Ta jest dość nowa. Osiedle Albertyńskie.

As I remember there always was Coca-Cola commercial on this tower block. This is a new one. Albertyńskie housing estate.

(To też zrobione maleństwem Casio. Na trybie automatycznym jak widać gubi ostrość).

[629]

krakoffski

Dom Handlowy Wanda. Dziwi mnie tyle wolnych miejsc nie zajętych przez reklamy...

Wanda Mall. I wonder why there is so many free space without any commercial banner...


(To zdjęcie zrobiłem maleństwem Casio Exilim: EX-Z80, który dostałem na otarcie łez od onet.pl po przegranej w konkursie Blog Roku :] )

[558]

krakoffski

Osiedle Kościuszkowskie. W tym bloku znajduje się 468 mieszkań.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci