Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XVI. Bieńczyce

[932]

krakoffski

932Osiedle Albertyńskie i były hotel Lipsk

Dziś jeszcze chwila w Bieńczycach. W połowie lat 90' mówiło się, że w hotelu Lipsk mieszkają głównie obywatele państw byłego Związku Radzieckiego, u których, jak odpowiednio spytać, można kupić dosłownie wszystko, łącznie z czołgiem i wyrzutnią rakiet. Rzecz jasna to jedna z miejskich legend, ale jak wiadomo w każdej takiej historii jest trochę prawdy.

Dziś jest to Dom Turystyczny Indigo, ale nazwa Lipsk wciąż nieformalnie obowiązuje. Tym określeniem nazywa się wszystkie budynki tego typu - kilkupiętrowe, pokryte kolorowym (najczęściej pomarańczowym) szkłem bloczki pełniące funkcje biurowe lub właśnie hotelowe. 

[931]

krakoffski

931Bar mleczny Bieńczyce

Znajdziemy go na osiedlu Kazimierzowskim pod numerem 22, zaraz przy alei Andersa. Nie do przeoczenia. Sam nigdy w środku nie byłem, ale internetowe oceny i recenzje ma zachęcające. Na przykład na Google średnia z 77 wystawionych ocen to 4,4/5. Cóż, pozostaje mi tylko tam zajrzeć i coś zjeść. 1. kwietnia 2015 roku zrobił to nawet ówczesny minister finansów - oczywiście nie przez przypadek. Okazją było wycofanie absurdalnego rozporządzenia, które zakazywało barom mlecznym używania przypraw innych niż sól, cukier i ocet. Że też w ogóle ktoś na to wpadł...

[907]

krakoffski

907Wędkarze nad zalewem nowohuckim

Wczoraj maj pokazał na co go stać. Trochę nieśmiało, ale jednak. Zalew powstał w roku 1957 i przez kolejne dekady służył jako miejsce wypoczynku wielu nowohucian. Niestety przez lata trochę o nim zapomniano i dopiero w roku 2006 doczekał się większego remontu - odmulono dno, wyremontowano brzegi i alejki, zbudowano boiska wokół. Obecnie planowana jest kolejna rewitalizacja. I dobrze, bo to piękne i zielone miejsce, jakich Kraków nie ma zbyt wiele. Na blogu jest już jedno zdjęcie zalewu, niestety tylko jedno -> [353]. Natomiast o samym zalewie więcej można poczytać -> tu.

I na marginesie - nie wiem dlaczego zalew należy do dzielnicy Bieńczyce, a nie Nowa Huta. Szukałem informacji, ale niczego nie znalazłem. Pewnie kwestie biurokratyczno-administracyjne ;)

[899]

krakoffski

899Osiedle Przy Arce

Jedno z wielu zwykłych bieńczyckich osiedli. Do roku 1991 nazywało się Dąbrowszczaków. Za tymi blokami zaczynają się tzw. Planty Bieńczyckie - park, który ciągnie się przez dwa kilometry, aż do ulicy Leopolda Okulickiego.

[889]

krakoffski

Ludzie w blokach mieszkają

Na osiedlu Kościuszkowskim także.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci