Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XV. Mistrzejowice

[1016&1017&1018]

krakoffski

1016Budowa Serenady, lipiec 2015

1017Budowa Serenady, styczeń 2017

1018Serenada, grudzień 2017

Pierwsze wzmianki o Serenadzie zaczęły pojawiać się wraz z początkiem 2008 roku. Wtedy pojawiły się pierwsze plany i rendery, a potem nastała długa cisza w temacie. Ale jak już zabrali się za budowę to wszystko poszło gładko. Może poza estakadą łączącą Bora-Komorowskiego z Bohomolca, ale to już robiła inna historia i inna firma, z którą miasto ma zresztą nie tylko ten problem.
Temat galerii handlowych w centrach miast jest myślę jasny - tej jednak nie porównywałbym do Galerii Krakowskiej czy Kazimierz, gdyż nie znajduje się ona w samym centrum, a trochę na uboczu, co więcej blisko wciąż rozrastającego się krakowskiego centrum biznesowego na Prądniku Czerwonym oraz dużych osiedli mieszkaniowych północnego Krakowa. Co prawda tuż obok, bo 50 m dalej, znajduje się już inne centrum handlowe, jednak w przyszłości ma ono zostać połączone z Serenadą, a teren wokół przejść rewitalizację. Ma być tunel, plac, wielka strefa piesza..., a uliczka ze zdjęcia [1013] ma zniknąć. Ah, no, chcę wierzyć, że tak będzie, jednak każdy wie, że plany to jedno, a rzeczywistość to drugie. Dla przykładu chodnik po lewej powinien ginąć w zieleni, a sama galeria mieć okna...

 

[1013]

krakoffski

1013Ulica bez nazwy

Ma jakieś 800 metrów i zaczyna się na skrzyżowaniu z ulicą Lublańską, a kończy przy małym rondzie koło Multikina i niedawno otwartej Serenady. To droga wewnętrzna, jednak chyba jakąś nazwę mieć powinna. Może nawet ma, ale nie znalazłem jej ani na Google, ani na Zumi, ani na Targeo ani nawet na mapach BIP. Wkrótce jednak problem nazwy sam być może się rozwiąże, bo według zapowiedzi właściciela Serenady, cały ten teren ma iść do przebudowy.

[1012]

krakoffski

1012Osiedle Tysiąclecia

Może i to nie prezentuje się zachęcająco, ale i tak wygląda lepiej od wielu placów zabaw budowanych obecnie przez deweloperów. Ja tu widzę pole do popisu dla Pracownia K.

[984]

krakoffski

984Pawilon handlowy i bloki na osiedlu Oświecenia

Osiedle Oświecenia jest jednym z najbardziej zabudowywanych osiedli w północnej części miasta. Swego czasu mieszkało tu sporo moich przyjaciół, więc w czasach liceum, ale też zaraz po, byłem dość częstym gościem tych rejonów. Dziś większość z tamtych znajomych ma swoje osobne życia gdzie indziej, ale pewnie wracając w stare strony nie mogą uwierzyć, jak i ja zresztą, jak bardzo to osiedle się zmieniło. Dla przykładu - będąc tu siedem lat wcześniej i chcąc zrobić takie zdjęcie na Biedronkę, musiałbym wejść do czyjegoś przydomowego ogródka. W tym miejscu bowiem stał całkiem ładny domek jednorodzinny - dziś mamy już blok i to raczej średniej urody, a ja stoję na schodkach prowadzących do jednego z lokali usługowych na parterze. Domek odszedł w zapomnienie, a okolica dalej się zmienia, choć miejsca na budowę za dużo nie zostało. Z wolnych przestrzeni ostało się już chyba tylko boisko pobliskiej szkoły i ono jest raczej bezpieczne, natomiast powyższy krajobraz wkrótce się zmieni - na miejscu widocznego pawilonu handlowego ma bowiem powstać blok, a nawet dwa. -> Tutaj <- można spojrzeć na projekt i trochę poczytać o całej sprawie.

[656bis]

krakoffski

656aNowe bloki na osiedlu Piastów, 2009

656bNowe bloki na Osiedlu Piastów, 2017

Na pierwszy rzut oka powstał tu tylko ten Lidl, jeden z ponad sześciuset w Polsce, jednak okolica zmieniła się o wiele bardziej niż to widać na zdjęciu. Za tą pastelową perłą architektury zbudowano kolejne bloki, w których mieszka zresztą jeden z moich znajomych, natomiast 'za mną', gdzie w 2009 roku znajdowało się pole, dziś swoi biurowiec. Jedyne co się nie zmieniło to to, że 250 metrów za tymi blokami kończy się Kraków.

[913]

krakoffski

913Bloki w lesie

Te bloki, wyglądające jakby rosły w lesie, znajdują się przy ulicy Wawelskiej na osiedlu Złotego Wieku w Mistrzejowicach

[895]

krakoffski

895Ulica Dobrego Pasterza

Znów Mistrzejowice. Ta okolica zmienia się w nieprawdopodobnym tempie i nawet to co widzimy powyżej wkrótce także będzie historią. Skrzyżowanie widoczne w tle (ulic Dobrego Pasterza i Bohomolca) ma zostać przebudowane, a droga pociągnięta do budowanej obok galerii handlowej - widać trochę po lewej.

Pamiętam, że tam gdzie stoją te pierwsze bloki po prawej była ścieżka prowadząca z przystanku autobusowego w stronę osiedla Oświecenia, natomiast za nią było pole uprawne. A dziś to kolejne chaotycznie zbudowane i ogrodzone osiedle. Cóż - naturalna kolej rzeczy, ale te płoty są naprawdę konieczne? Meh... wiadomo, że nie. To o hajs tu chodzi.

[893]

krakoffski

8933Osiedle Oświecenia 44

Ten wielki blok z płyty od zawsze mnie fascynował. Nie wiem dlaczego. Może dlatego, że jako jeden z nielicznych, nawet te 10-12 lat temu, wciąż był nieocieplony i pomalowany na jakiś pastelowy kolor. Osiedle Oświecenia staje się coraz to bardziej zabudowane, a ten blok wciąż trwa w swej niezmienionej od lat 80' formie.

[820]

krakoffski

8201Bloki i chodnik między nimi na osiedlu Tysiąclecia

Bez ogrodzeń i sztucznych płotów z dawno zapomnianym, choć kiedyś zupełnie naturalnym, elementem miejskiego krajobrazu - żywopłotem. Wiem, że on chwilę rośnie, ale dlaczego odeszło się od tej formy ogradzania nowych bloków?

[784]

krakoffski

784Park Tysiąclecia zimą.

W tle widać bloki na osiedlu Tysiąclecia, a na pierwszym planie znajduje się kamień/tablica upamiętniający wypadek lotniczy z 28.czerwca 2009 roku, w którym zginęły dwie osoby, w tym pilot, wracające z VI Pikniku Lotniczego w Czyżynach.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci