Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XIII. Podgórze

[964&965]

krakoffski

964Tańce z Łotwy na Rynku Podgórskim w ramach V Letniego Festiwalu Muzyki i Tańca

965Koreańskie artystki występujące na Rynku Głównym w ramach 18. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Roztańczony Kraków. 

[962]

krakoffski

962Zalew Bagry

Upału ciąg dalszy, a Kraków, który jest jednak sporym miastem, ma na tę okazję bardzo mało zbiorników wodnych, nad którymi można by się ochłodzić.

Natomiast zalew Bagry to sztuczny zbiornik powstały na skutek zalania starej żwirowni.

[573bis]

krakoffski

573aSkrzyżowanie ulic Długosza i Krasickiego w grudniu 2008

573bSkrzyżowanie ulic Długosza i Krasickiego w lipcu 2017

Ciąg dalszy Podgórza. Zmiany tu zachodzą powoli, co ma swój oczywisty urok i dzięki czemu wciąż czuć tu klimat starego Podgórza, ale z drugiej strony wiele kamienic, jak ta, dziś już ponad stuletnia, na rogu Długosza i Krasickiego, wymaga szybkiego remontu. Przez ponad osiem ostatnich lat... nikt go nawet nie tknął. Poprawiono za to chodniki i trochę uporządkowano parkowanie. Większą zmianę widać natomiast w tle - w miejscu kwiaciarni/szkółki roślin powstał biurowiec, który może i wypełnił lukę w pierzei ulicy Kalwaryjskiej, ale zupełnie do niej nie pasuje. 

[953]

krakoffski

953Dom na rogu ulic Józefińskiej i Krakusa

Kiedy się dorobię, wygram w lotto, lub odziedziczę jakiś majątek, to przeprowadzę się do Podgórza. Do tego starego i zabytkowego właśnie. Nie, żeby tam było jakoś znacznie drożej niż gdzie indziej, ale zawsze bardzo lubiłem tę część miasta, ale jakiś wkład trzeba jednak mieć. Natomiast ten dom leży właśnie w samym sercu starego Podgórza - zbudowano go w latach 70' XIX wieku.

[946]

krakoffski

946Ciemne chmury nad Pogórzem

Piękne niebo. Jak tu się powstrzymać? ;) A w kadrze kilka ciekawych rzeczy. Na pierwszym planie - rzeka Wisła, wiadomo, a po lewej - most Powstańców Śląskich. O nim dwa słowa; ten most powstał w latach 1968-1971, także nie tak dawno, jednak wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna przeprawa - był to piękny, żelazny most Krakusa zbudowany na podobieństwo tego w Budapeszcie. Już w 1917 roku, czyli zaraz po włączeniu Podgórza do Wielkiego Krakowa, pociągnięto przezeń linię tramwajową. Niestety, tak jak wszystkie inne mosty i ten nie przetrwał II wojny. Co prawda prawie od razu go odbudowano, ale po ponad 20 latach zdemontowano i zbudowano... to. Tyle z Wikipedii. Ode mnie, że dziś działa w Krakowie grupa ludzi dążąca do odbudowy mostu Krakusa. Na razie szanse na to są niewielkie, ale... może kiedyś. W środku zdjęcia widać były budynek BPH. Były, gdyż w roku 2013 bank wystawił go na sprzedaż i dziś mieszczą się nim różne prywatne firmy, w tym answear.com. Sam wieżowiec powstał gdzieś w I połowie lat 90' i mierzy 40 metrów wysokości. Natomiast za nim, po lewej stronie zdjęcia, stoją bloki przy ulicy Kącik. O tej ulicy pisałem tu przy okazji zdjęcia [773]. Natomiast po prawej stronie zdjęcia dominuje dość kontrowersyjna sylwetka hotelu sieci Qubus zbudowanego w latach 2004-2006. A gdzieś pomiędzy tym wszystkim znajduje się Plac Bohaterów Getta, czyli niegdysiejszy Plac Zgody będący centralną częścią krakowskiego getta podczas II Wojny Światowej. Jest tu pod zdjęciem [349].

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci