Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XIII. Podgórze

[937]

krakoffski

937Róg ulic Limanowskiego i Tarnowskiego

Kamienica powstała w roku 1899 według projektu Mikołaja Bilskiego i była zwykłą kamienicą czynszową w Pogórzu, które wtedy jeszcze było osobnym miastem. Dziś stanowi "problem" jakich w Krakowie jest wiele - stoi pusta od co najmniej 2004 roku. Zarząd Budynków Komunalnych, który oficjalnie zarządza nieruchomością, szuka jej właścicieli lub ewentualnych spadkobierców, by móc cokolwiek tam zrobić. Podobno wciąż szperają w archiwach - gdyby udałoby się ją przejąć, to byłaby szansa ją później sprzedać i tchnąć w nią życie. Dwa lata temu próbę podjęli squattersi, którzy chcieli zrobić tam centrum kulturowe, ale już po trzech miesiącach, w czerwcu 2015, zostali siłą wyproszeni. Z jednej strony miasto miało tu związane ręce, bo nie będąc właścicielem kamienicy nie mogło pozwolić na jej zasiedlenie, zwłaszcza bacząc na jej stan, ale znowuż z drugiej ci 'niechciani' lokatorzy naprawdę chcieli i nawet poniekąd doprowadzili ją do jako takiej używalności. Ledwo i nielegalnie, ale jednak. Dziś sytuacja wygląda jak na zdjęciu - brak okien, drzwi zamurowane, w środku pusto, a kamienica straszy. A nie jest jedyna. Więcej można przeczytać na stronach Radia Kraków -> tu,  DP -> tu, lub GW -> tu

Po prawej widać fragment innego domu, którego część spłonęła dziesięć lat temu i od tamtego czasu i on stoi pusty. Od 1968 roku był nawet w rejestrze zabytków. Był, bo od 2010 już nie jest. Ale o tym być może kiedy indziej.

[935]

krakoffski

935Ulica Wielicka

Jedna z krakowskich arterii. Ciągnie się przez ponad siedem kilometrów od tego miejsca aż do wschodniej granicy Krakowa. Na zdjęciu widać też dwie generacje krakowskich tramwajów: po lewej Duewag GT8S, który przyjechał do nas z Düsseldorfu, gdzie kursował w latach 1975-2010, a po prawej dziesięcioletni Bombardier NGT6-2.

[632bis]

krakoffski

632aWidok na Zabłocie w marcu 2009

632b1Widok na Zabłocie w maju 2017

Tak jak te 8 lat temu tak i dziś Zabłocie wciąż się zmienia i jest wielkim placem budowy. Widoczne w tle bloki znajdują się przy ulicy Przemysłowej i są to jedne z pierwszych bloków wybudowanych w tej poprzemysłowej części Krakowa.

[915]

krakoffski

915Wejście do byłego już kinoteatru Wrzos

Budynek kina powstał z końcem lat 80' XIX wieku i oryginalnie służył jako przytułek Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo. W latach 50' XX wieku został przebudowany i w roku 1956 otwarto w nim kino. Niestety z końcem zeszłego roku kinoteatr zakończył swoją działalność. W ostatnich miesiącach działała tylko kawiarnia, ale i ona zamknęła się gdzieś w marcu.

Byłem w tym kinie może ze dwa razy - raz na filmie, nie przypomnę sobie na jakim, i drugi raz na pokazie animacji w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA.

[894]

krakoffski

894Rzemieślnicza 7

Wygląda na to, że ten budynek był naocznym świadkiem zdarzeń sprzed wielu dekad.

[886]

krakoffski

886Podgórskie schody łączące ulice Kalwaryjską z Zamoyskiego.

Przesądzone i klepnięte - schody idą do remontu. Na razie nie wybrano jeszcze koncepcji, ale pewnym jest, że schody zostaną wyremontowane.

[885]

krakoffski

885Ulica Hetmańska i widok na budowaną estakadę kolejową

Obie estakady są już gotowe. Budowniczym zostało dokończyć stacje kolejowe Zabłocie i Krzemionki, ale to jeszcze potrwa. Minimum do końca roku.

[870]

krakoffski

870Widok na południe w stronę Płaszowa

Nieco inny Kraków i zupełnie inne Podgórze.

[846]

krakoffski

846Mosty 3

Na pierwszym planie, ten seledynowy (?), to most Powstańców Śląskich. Wcześniej w tym miejscu znajdował się Most Krakusa, który był zdecydowanie bardziej atrakcyjny pod kątem architektonicznym i każdym innym. Ten pochodzi z lat 70.

Pociąg (do Wieliczki najpewniej) pokonuje most kolejowy na linii średnicowej (znajdujący się jakieś 130 metrów za tym pierwszym). Pierwsza przeprawa powstała tu już w 1856 roku i umożliwiła połączenia kolejowe między Krakowem a Dębicą. A następnie Rzeszowem, Przemyślem, Lwowem i w końcu Brodami. Natenczas była to linia kolejowa austriackiej Cesarsko-Królewskiej Wschodniej Kolei Państwowej (k.k. Őstliche Staatsbahn).

W tle widać fragment mostu Kotlarskiego otwartego pod koniec 2001 roku. Dziewięć lat później dodano mu tory tramwajowe i otwarto tym samym linię na Mały Płaszów.

A poniżej? Ludzie cieszący się ładnym weekendem :)

[832&833]

krakoffski

832Tzw. Czerwony Dom, willa komendanta obozu Płaszów Amona Götha

833Tzw. Szary Dom - karcer KL Płaszów i katownia SS

Po wojnie i straceniu Amona Götha na terenie obozu oba domy przeszły w ręce publiczne i zamienione w mieszkania komunalne. Czerwony Dom przy ul. Heltmana 22 pełnił tę funkcję do początku lat 90' kiedy to stał się własnością osoby prywatnej. Około roku 2010 został wystawiony na sprzedaż i tak sobie niszczał, aż w końcu w styczniu 2015 roku nieruchomość kupiła krakowska firma inżynieryjna, która zamierza ją wyremontować (co jak widać jest już wdrażane, np. widoczne od frontu schody zostały dobudowane) i zrobić tam lokale mieszkaniowe. Poprzedni właściciel bardzo chciał przekazać tę willę miastu, by mogło powstać tam muzeum, lecz niestety Muzeum Historyczne Miasta Krakowa nie było zainteresowane. Odmowa była motywowana obawą, iż 'willa mogłaby stać się obiektem niezdrowego zainteresowania nazistowskim zbrodniarzem'. Cóż. Kraków.

Natomiast Szary Dom przy Jerozolimskiej 3 do 1939 roku był siedzibą żydowskiego Bractwa Pogrzebowego. Podczas wojny i istnienia obozu Płaszów budynek był karcerem i katownią SS. Świadkowie zeznawali, że kto tam został posłany zazwyczaj już nie wychodził o własnych siłach. Mieszkali w nim m.in. Zdrojewski, Landstorfer, czy Glaser, którzy w roku 1946 zostali uznani za zbrodniarzy wojennych i straceni przez powieszenie. Po wojnie, podobnie jak w willi Götha, powstały tam mieszkania komunalne, tyle, że te istnieją do dziś. Są jednak plany, by zrobić w nim Izbę Pamięci.

Na dalekim marginesie jako ciekawostka. Według podziału administracyjnego Krakowa przez obóz Płaszów przechodzi granica dwóch krakowskich dzielnic - Podgórza i Podgórza Duchackiego. I tak Willa Götha leży już w dzielnicy Podgórze Duchackie, a Szary Dom jeszcze w dzielnicy Podgórze.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci