Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XIII. Podgórze

[1003&1004]

krakoffski

1003Były stadion Korony Kraków, dziś Centrum Sportu Parkowa

Korona Kraków zarządzała tym stadionem przez wiele lat, jednak na wskutek zaniedbań, co by nie powiedzieć zapuszczenia, został on jej odebrany. Wkrótce jednak ma przejść rewitalizację. Tymczasem żyjące tam wiewiórki mogą spać spokojnie.

1004Wiewiórka przy byłym stadionie Korony

[989]

krakoffski

989Uzdrowisko Matecznego

Przy Rondzie Matecznego, za ścianą billboardów, znajduje się Uzdrowisko Matecznego wraz z parkiem zdrojowym. Antoni Mateczny, czeski architekt, osiedlił się w tych rejonach w roku 1884. W roku 1898, szukając na swojej posesji wody, odkrył źródło wody mineralnej - tak wyglądał początek krakowskiego uzdrowiska, w którym później bywali co bardziej znamienici goście, jak na przykład Jan Albin Goetz, niegdysiejszego właściciela browaru Okocim oraz pięknego i wielkiego pałacu w Brzesku (dziś jest to hotel). Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej działał prężnie do początku II Wojny Światowej, kiedy to zabudowania przejęli Niemcy i utworzyli tam fabrykę odzieży, a następnie gumy. Po Niemcach przyszli żołnierze radzieccy, a teren wraz z budynkami uległ dalszej dewastacji. Później, lecz tylko na krótką chwilę, spadkobiercy Antoniego Matecznego odzyskali teren i zabudowania, ale już w roku 1952 niegdysiejsze zakłady lecznicze zostały im odebrane i upaństwowione. Po trwającym cztery lata remoncie, w roku 1956, zakłady kąpielowe znów zaczynają działać. W roku 1969 zaczęto wydobywać tutaj popularną kiedyś wodę mineralną 'Krakowianka', która niestety zniknęła z półek gdzieś w latach 90'. Nawet pamiętam, że rodzice kupowali głównie tę wodę. Dziś zabytkowe budynki są świeżo po remoncie i istnieją plany reaktywacji zarówno wydobywania 'Krakowianki' jak i odbudowania pijalni wód mineralnych. Dokładniej i mądrzej wszystko opisane jest -> tutaj i tutaj.

[982]

krakoffski

982Byłe zakłady stalowe przy ul. Tischnera

Zakłady wyglądają na opuszczone, przynajmniej w większości, ale nie dam głowy, że tak jest. Z poziomu ulicy nie widać, by coś większego miało się tam dziać. Jest jednak szansa, że ten teren przestanie wkrótce straszyć i wkrótce stanie się jednym, wielkim placem budowy, a cała okolica zupełnie zmieni swoje oblicze. Ale na to jeszcze trochę poczekamy.

[979]

krakoffski

979Bar Maestro przy ul. Kamieńskiego

Takie lokale widuje się najczęściej gdzieś na trasie między jedną miejscowością, a drugą. Ten natomiast stoi w centrum miasta, na granicy Podgórza i Podgórza Duchackiego, przy ruchliwej ulicy Kamieńskiego. Kiedyś przejeżdżałem tamtędy codziennie i przeważnie coś tam się działo. Jeszcze niedawno widziałem go otwarty. Dziś jest na sprzedaż.

[964&965]

krakoffski

964Tańce z Łotwy na Rynku Podgórskim w ramach V Letniego Festiwalu Muzyki i Tańca

965Koreańskie artystki występujące na Rynku Głównym w ramach 18. Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza"

Roztańczony Kraków. 

[962]

krakoffski

962Zalew Bagry

Upału ciąg dalszy, a Kraków, który jest jednak sporym miastem, ma na tę okazję bardzo mało zbiorników wodnych, nad którymi można by się ochłodzić.

Natomiast zalew Bagry to sztuczny zbiornik powstały na skutek zalania starej żwirowni.

[573bis]

krakoffski

573aSkrzyżowanie ulic Długosza i Krasickiego w grudniu 2008

573bSkrzyżowanie ulic Długosza i Krasickiego w lipcu 2017

Ciąg dalszy Podgórza. Zmiany tu zachodzą powoli, co ma swój oczywisty urok i dzięki czemu wciąż czuć tu klimat starego Podgórza, ale z drugiej strony wiele kamienic, jak ta, dziś już ponad stuletnia, na rogu Długosza i Krasickiego, wymaga szybkiego remontu. Przez ponad osiem ostatnich lat... nikt go nawet nie tknął. Poprawiono za to chodniki i trochę uporządkowano parkowanie. Większą zmianę widać natomiast w tle - w miejscu kwiaciarni/szkółki roślin powstał biurowiec, który może i wypełnił lukę w pierzei ulicy Kalwaryjskiej, ale zupełnie do niej nie pasuje. 

[953]

krakoffski

953Dom na rogu ulic Józefińskiej i Krakusa

Kiedy się dorobię, wygram w lotto, lub odziedziczę jakiś majątek, to przeprowadzę się do Podgórza. Do tego starego i zabytkowego właśnie. Nie, żeby tam było jakoś znacznie drożej niż gdzie indziej, ale zawsze bardzo lubiłem tę część miasta, ale jakiś wkład trzeba jednak mieć. Natomiast ten dom leży właśnie w samym sercu starego Podgórza - zbudowano go w latach 70' XIX wieku.

[946]

krakoffski

946Ciemne chmury nad Pogórzem

Piękne niebo. Jak tu się powstrzymać? ;) A w kadrze kilka ciekawych rzeczy. Na pierwszym planie - rzeka Wisła, wiadomo, a po lewej - most Powstańców Śląskich. O nim dwa słowa; ten most powstał w latach 1968-1971, także nie tak dawno, jednak wcześniej w tym miejscu znajdowała się inna przeprawa - był to piękny, żelazny most Krakusa zbudowany na podobieństwo tego w Budapeszcie. Już w 1917 roku, czyli zaraz po włączeniu Podgórza do Wielkiego Krakowa, pociągnięto przezeń linię tramwajową. Niestety, tak jak wszystkie inne mosty i ten nie przetrwał II wojny. Co prawda prawie od razu go odbudowano, ale po ponad 20 latach zdemontowano i zbudowano... to. Tyle z Wikipedii. Ode mnie, że dziś działa w Krakowie grupa ludzi dążąca do odbudowy mostu Krakusa. Na razie szanse na to są niewielkie, ale... może kiedyś. W środku zdjęcia widać były budynek BPH. Były, gdyż w roku 2013 bank wystawił go na sprzedaż i dziś mieszczą się nim różne prywatne firmy, w tym answear.com. Sam wieżowiec powstał gdzieś w I połowie lat 90' i mierzy 40 metrów wysokości. Natomiast za nim, po lewej stronie zdjęcia, stoją bloki przy ulicy Kącik. O tej ulicy pisałem tu przy okazji zdjęcia [773]. Natomiast po prawej stronie zdjęcia dominuje dość kontrowersyjna sylwetka hotelu sieci Qubus zbudowanego w latach 2004-2006. A gdzieś pomiędzy tym wszystkim znajduje się Plac Bohaterów Getta, czyli niegdysiejszy Plac Zgody będący centralną częścią krakowskiego getta podczas II Wojny Światowej. Jest tu pod zdjęciem [349].

[941]

krakoffski

941Pętla Łagiewniki i kolejny 'Lipsk'

Pętla znajduje się w tym miejscu już od końca lat 30'. Z początku nazywała się Borek Fałęcki, ale kiedy linię wydłużono właśnie do Borku właściwego, nazwę zmieniono na Łagiewniki. No a 'Lipsk' jak to 'Lipsk' powstał pewnie w latach 70' i służy za biurowiec.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci