Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

XI. Podgórze Duchackie

[980]

krakoffski

980Przed CH Bonarka

Wciąż ulica Kamieńskiego. W latach 2003-2006 przejeżdżałem tamtędy dziesiątki razy i wielokrotnie przyglądałem się niszczejącym budynkom Zakładów Chemicznych Bonarka i dziś żałuję, że nigdy nie chciało mi się wysiąść z autobusu, by zrobić kilka zdjęć. Cóż, wtedy o tym nie myślałem, a w okolicy nie było nic innego, tak bym znalazł się tam przy okazji. No, może Pomnik Ofiar Faszyzmu, który nawet tu się kiedyś pojawił [417]. Niestety nie zachowały mi się zdjęcia zrobione tamtego dnia.

[948]

krakoffski

948Pętla autobusowa Piaski Wielkie

Znajdziemy ją przy skrzyżowaniu ulic Cechowej, Niebieskiej, Rżąckiej i Podedworze. Na zdjęciach sprzed kilku lat, które udało mi się znaleźć w Internecie, jest tu zwykły, dość smutny trawnik, który dodatkowo szpeci jakaś stara buda. Dziś nie ma budy, a z trawnika zrobiono przyjemny mini-skwer z klombami i ławkami. Ładnie. Jak podaje strona www.kmk.krakow.pl pętla w tym miejscu była już w latach 30' XX wieku. Ponadto w tle widać kościół Najświętszego Serca Jezusowego powstały w latach 1923-27.

[945]

krakoffski

945Przy skrzyżowaniu Łużyckiej z Witosa

Gdzieś tu właśnie zaczyna się Kurdwanów. Chyba - niby kiedyś jeździłem tam niemal dzień w dzień, ale nigdy nie eksplorowałem tego miejsca jakoś usilniej. W mojej prywatnej i zupełnie subiektywnej opinii, to jedno z mniej przyjaznych miejsc w Krakowie.

[938]

krakoffski

938Dwór Staropolski

Dwór Staropolski to nazwa hotelu, który dziś mieści się w tym dworku, natomiast wcześniej budynek znany był jako Dwór Marchwickich. Zbudowano go na przełomie XVIII i XIX wieku, co czyni go oczywiście cennym zabytkiem wpisanym do odpowiedniego rejestru. Razem z otaczającym go parkiem zresztą, gdzie jak doczytałem, rośnie najstarszy dąb w całym Krakowie.

Jak wspomniałem dziś jest tu hotel z restauracją, który oferuje nie tylko noclegi, ale także wesela i inne przyjęcia, ale jeszcze trzy dekady temu nie było tu tak wesoło. Po II wojnie światowej bowiem dworek przejęło państwo i utworzono tu... posterunek MO z Izbą Dziecka. Pięknym ogrodem oczywiście nikt się nie interesował, a jego założenia wręcz zignorowano. Domyślam się, że to z tamtych czasów pochodzi ta urocza latarnia po prawej. Wiele więcej można dowiedzieć się na blogu poświęconym stricte Piaskowi (hm, Piaskom?) -> tu.

[905]

krakoffski

905Ulica Walerego Sławka

Prowincjonalne miasteczko? Nie... to Wola Duchacka. Ponad dziesięć lat temu przejeżdżałem tędy kilka razy w tygodniu i to miejsce wyglądało dokładnie tak samo. Taki sam pierdolnik.

[823]

krakoffski

823Widok na południe Krakowa

Wygląda na to, że to już moje ostatnie dni na 9 piętrze, więc dziś widok właśnie z niego. Na pierwszym planie u dołu widać dachy bloków na osiedlu II Pułku Lotniczego oraz wielki maszt reklamowy CH M1 stojący ok. 1,6km dalej. Jeśli mnie Google nie myli, to po lewej stronie mamy bloki przy ulicy Gromady Grudziąż, a zaraz po prawej i nieco niżej nowe osiedle w okolicach ulicy Białoruskiej. Wszystko to na Woli Duchackiej. Po prawej stronie na dole widzę, tak sądzę, bloki przy Wielickiej - mniej więcej tam gdzie estakada tramwajowa, a nad nimi? Ruczaj? Prawdę mówiąc nie wiem. Tyle udało mi się zidentyfikować z pomocą map Google, ale może ktoś zna lepiej południe Krakowa i potrafi dokładniej określić widoczne wyżej okolice? Gdyby ktoś chciał się pobawić to -> tu jest większa wersja.

 

[417]

krakoffski

Pomnik ofiar hitleryzmu na terenie dawnego KL Płaszów.

[387]

krakoffski

Kurdwanów. Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze całkiem niedawno bloki rosły tu jak grzyby po deszczu.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci