Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

VIII. Dębniki

[924]

krakoffski

924Ulica Kapelanka

Nie wiem co mogę dodać więcej. Może to, że tych bloków w tle jeszcze niedawno tam nie było.

[918]

krakoffski

918Róg ulic Kobierzyńskiej i Zygmunta Miłkowskiego

Zwykłe, codzienne, najnormalniejsze wręcz miejsce w starszej części Ruczaju. Ta wieża po środku zdjęcia należy do kościoła Zesłania Ducha Świętego zbudowanego w latach 1997-2001. I tu przy okazji małe nawiązanie do zdjęcia [917] i hotelu Cracovia - projekt tego kościoła również wyszedł z pracowni architektonicznej Witolda Cęckiewicza.

[914]

krakoffski

914Pokaz malarstwa tuszowego sumi-e

Noc muzeów w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Na scenie mistrz sumi-e Tohun Kobayashi.

[825]

krakoffski

825Korzystający z pogody fani Najedzeni Fest 

Dziś kolejny NajedzeniFest. Był ktoś? Ja uwielbiam tę 'imprezę'.

[822]

krakoffski

822Żonkile nad Wisłą

To był dobry dzień na spacer.

[804]

krakoffski

804parzenie kawy

Takie cuda na Najedzeni Fest w byłym hotelu Forum.

[800]

krakoffski

800Autobus miejski na pętli Czerwone Maki

A w tle Kościół pw. Wniebowzięcia Matki Boskiej i erem kamedułów na Bielanach.

[419bis]

krakoffski

419aPętla autobusowa Ruczaj w lipcu 2007 roku

419bTo samo miejsce w lutym 2015 roku

Znalazłem się w tym miejscu pierwszy raz od końca 2009 roku kiedy to zachciało mi się studiować w pobliskim Instytucie Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Widzę, że śmietnik dostosowano do jakichkolwiek standardów, Skodę ktoś zmienił na Peugeota, ocieplono bloki (dosyć przyzwoicie i bez pastelozy) i dobudowano co najmniej dwa. No i nie ma autobusów, gdyż to miejsce nie pełni już roli pętli autobusowej od chwili otwarcia nowej pętli tramwajowej i autobusowej Czerwone Maki (listopad 2012). A być może pętle przeniesniono nawet wcześniej, tj. podczas budowy linii tramwajowej, rozbudowy ulicy Bobrzyńskiego w biedoautostradę i degradacji okolicy. Ale o tym pewnie kiedy indziej, bo to temat na dłuższą notkę i adekwatne zdjęcia. 

[187bis]

krakoffski
187aRondo Grunwaldzkie 27.03.2006
187bRondo Grunwaldzkie 04.10.2015

Przez ostatnie dziewięć lat w rejonie Ronda Grunwaldzkiego zaszło bardzo wiele zmian. Na pustej działce, gdzie zazwyczaj rozbijało się wesołe miasteczko i budy z zapiekankami, stoi dziś Centrum ICE Kraków. Obiekt powstawał przez wiele lat w niemałych bólach, których wszystkich przyczyn nie da rady wymienić na raz, jednak w końcu, po dziesięciu latach od otrzymania decyzji o warunkach zabudowy, Krakowskie Centrum Kongresowe zostało otwarte. Obiekt zaprojektowało krakowskie biuro architektoniczne 'Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý Architekci' (moim prywatnym zdaniem lepiej paść nie mogło) przy współpracy z Japończykiem Arata Isozakim. Dziś ICE Kraków obchodzi swoje pierwsze urodziny i w godzinach 10:00-17:00 drzwi Centrum są otwarte dla gości. 

Dla zainteresowanych: Tramwaj u góry to kojarzony przez wszystkich Konstal 105Na (#827, dziś RZ213). Ten konkretny wagon został wyprodukowany 30 lat temu i jeździ po Krakowie do dziś. Niżej Bombardier-Rotax/MPK EU8N, zbudowany na bazie wiedeńskich wagonów przez krakowskie MPK. Tramwaje tego typu wożą pasażerów po Krakowie od pięciu lat.

Niestety, ale by zdjęcia były mniej więcej takie same, słup reklamowy musiał znaleźć się w kadrze. Cóż, wg konsultantów z agencji reklamowej, tam nasze spojrzenia są najwięcej warte.

[758]

krakoffski

758Ulica Turecka

Ulica Turecka to bardzo krótka, zaledwie 130 metrowa ślepa uliczka wciśnięta między rzekę Wilgę, aleję Marii Konopnickiej, osiedle Ludwinów i były hotel Forum. Znalazłem ją na początku 2009 roku (zdjęcie nr 604), a w zeszły weekend poszedłem sprawdzić czy jeszcze istnieje i czy cokolwiek tam się zmieniło. Otóż... nic. Czas trochę się tam zatrzymał, co jednak ma swój urok. Szkoda mi bardzo kamienicy po prawej - jest w fatalnym stanie przez co nie nadaje się do zamieszkania i stoi pusta.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci