Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

VI. Bronowice

[993]

krakoffski

993Róg ulicy Katowickiej i Włodzimierza Tetmajera

Bronowice właściwie. Narożny dom zbudowano z początkiem XX wieku i pełnił funkcję szkoły. Dziś znajduje się tu przychodnia.

[992]

krakoffski

992Przejście podziemne przy ul. Katowickiej

Powstało dosyć niedawno przy okazji remontu linii kolejowej, który wciąż trwa. Wcześniej była tu kładka nad torami. Obecne połączenie jest oczywiście wygodniejsze, jednak przejścia podziemne mają to do siebie, że są łatwym celem miejscowego elementu i pomniejszej patologii. Z tym, jak widać, nie jest inaczej.

Na zdjęciu tego nie widać, ale najbliższa okolica przechodzi właśnie znaczące zmiany - do niedawna znajdowało się tam wielkie pole i nieużytki, a dziś wytyczono i zbudowano już na nim dwie nowe ulice - Wizjonerów i Naukowców. Następne będą bloki, dużo bloków.

[969]

krakoffski

969Opuszczony postument po pomniku Iwana Koniewa

W roku 1987 podjęto decyzję, że Koniewowi należy się w Krakowie pomnik. Pomnik zamówiono, postawiono i odkryto, by już cztery lata później go zdemontować i odesłać do Kirowa. Od tamtego czasu teren stoi pusty. Rok temu Zarząd Zieleni Miejskiej wyłonił jednak laureatów konkursu projektowego na opracowanie koncepcji, co by tu można było zrobić. Być może wkrótce po pomniku i jego pozostałościach nie zostanie już żaden ślad.

[954]

krakoffski

954Pętla tramwajowa Bronowice

Pierwsze tramwaje dojechały do Bronowic już w roku 1937, ta pętla jednak powstała już za niemieckiej okupacji i otwarta w roku 1941.

[880]

krakoffski

880Bronowice

I radosne lata dziewięćdziesiąte.

[845]

krakoffski

845Chałupa bronowicka

Dziś znów trochę Bronowic. Jesteśmy na ulicy Włodzimierza Tetmajera gdzie wciąż widoczne są pozostałości dawnej wsi Bronowice. Ta drewniana chałupa powstała w roku 1912 i dziś jest jedną z atrakcji na pieszej trasie turystyczno-kulturowej Bronowice Małe - Mydlniki. Stan - jak widać.

[843]

krakoffski

8431Stacja kolejowa Kraków-Mydlniki

Stacja powstała w roku 1925 i służy ruchowi pasażerskiemu i towarowemu. Chociaż niedawno była modernizowana to wciąż pozostaje trochę zapuszczona, najbardziej kładka nad torami. Szczegóły, i to całkiem sporo, -> tu.

[842]

krakoffski

842Schron amunicyjny "Bronowice"

Schron ten należy do obszaru warownego Twierdzy Kraków i powstał w latach 1914-1915. Jest w dość dobrym stanie, przynajmniej z zewnątrz. Okna i drzwi wciąż są masywne i pancerne. Trafiłem na niego trochę przypadkiem w drodze do fortu 41a Mydlniki, którego... nie znalazłem. Nie wiem jak mi się to udało, ale jednak.

[813]

krakoffski

813Rzędy drzewek przy chodniku w Bronowicach

W lipcu 2015 roku rozpoczął swoją działalność Zarząd Zieleni Miejskiej - nowa jednostka wydzielona z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który zupełnie nie radził sobie z miejską zielenią. Urzędników po prostu ona nie obchodziła, co było i niestety jeszcze będzie widać na mieście, bo jak można skupić się na zieleni, kiedy priorytetem jest polityka prosamochodowa...? W każdym razie ZZM to najlepsze co spotkało Kraków od mniej więcej 2002 roku i życzę im wszystkiego co najlepsze. W Krakowie z zielenią nikt nie robił tyle co oni przez ostatnie pół roku. Zarządzie Zieleni Miejskiej - Kraków Wam dziękuje za wszystko co robicie. Pięknie się rozpędziliście i nie zwalniajcie, prosimy :)

[812]

krakoffski

812Kościół św. Jana Kantego

Kościół zbudowano w latach 1984-1992 wg projektu Krzysztofa Bienia, który także odpowiedzialny jest za układ architektoniczny i urbanistyczny osiedla Bronowice-Nowe. O samym kościele nie znalazłem zbyt wielu informacji, nawet na stronie parafii jest niewiele o budowli, ale za to parafii jako takiej jest już nieco więcej informacji. Szczegóły -> tu.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci