Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

VI. Bronowice

[880]

krakoffski

880Bronowice

I radosne lata dziewięćdziesiąte.

[845]

krakoffski

845Chałupa bronowicka

Dziś znów trochę Bronowic. Jesteśmy na ulicy Włodzimierza Tetmajera gdzie wciąż widoczne są pozostałości dawnej wsi Bronowice. Ta drewniana chałupa powstała w roku 1912 i dziś jest jedną z atrakcji na pieszej trasie turystyczno-kulturowej Bronowice Małe - Mydlniki. Stan - jak widać.

[843]

krakoffski

8431Stacja kolejowa Kraków-Mydlniki

Stacja powstała w roku 1925 i służy ruchowi pasażerskiemu i towarowemu. Chociaż niedawno była modernizowana to wciąż pozostaje trochę zapuszczona, najbardziej kładka nad torami. Szczegóły, i to całkiem sporo, -> tu.

[842]

krakoffski

842Schron amunicyjny "Bronowice"

Schron ten należy do obszaru warownego Twierdzy Kraków i powstał w latach 1914-1915. Jest w dość dobrym stanie, przynajmniej z zewnątrz. Okna i drzwi wciąż są masywne i pancerne. Trafiłem na niego trochę przypadkiem w drodze do fortu 41a Mydlniki, którego... nie znalazłem. Nie wiem jak mi się to udało, ale jednak.

[813]

krakoffski

813Rzędy drzewek przy chodniku w Bronowicach

W lipcu 2015 roku rozpoczął swoją działalność Zarząd Zieleni Miejskiej - nowa jednostka wydzielona z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który zupełnie nie radził sobie z miejską zielenią. Urzędników po prostu ona nie obchodziła, co było i niestety jeszcze będzie widać na mieście, bo jak można skupić się na zieleni, kiedy priorytetem jest polityka prosamochodowa...? W każdym razie ZZM to najlepsze co spotkało Kraków od mniej więcej 2002 roku i życzę im wszystkiego co najlepsze. W Krakowie z zielenią nikt nie robił tyle co oni przez ostatnie pół roku. Zarządzie Zieleni Miejskiej - Kraków Wam dziękuje za wszystko co robicie. Pięknie się rozpędziliście i nie zwalniajcie, prosimy :)

[812]

krakoffski

812Kościół św. Jana Kantego

Kościół zbudowano w latach 1984-1992 wg projektu Krzysztofa Bienia, który także odpowiedzialny jest za układ architektoniczny i urbanistyczny osiedla Bronowice-Nowe. O samym kościele nie znalazłem zbyt wielu informacji, nawet na stronie parafii jest niewiele o budowli, ale za to parafii jako takiej jest już nieco więcej informacji. Szczegóły -> tu.

[811]

krakoffski

811Przystanek autobusowy Rondo Ofiar Katynia

Od jesieni 2015 roku Kraków wymienia swoje stare wiaty przystankowe na nowe. Podobno kontrowersyjny jest nowy kolor, gdyż dotychczasowe, tj. niebieskie, mocno wtopiły się w pejzaż Krakowa, no i takie są jego barwy, ale mnie jakoś ta szarość bardziej pasuje. Nie do końca jestem przekonany o ich funkcjonalności tych wiat podczas ulewy, ale to się wyjaśni już w okolicach maja.

W tle estakada nad rondem Ofiar Katynia oddana do użytku razem z pozostałymi dwoma poziomami z końcem 2011 roku.

Natomiast u góry zdjęcia jest Ryanair lecący do Krakowa z Eliatu ;)

[730]

krakoffski

Niedawno oddane do użytku 'Tarasy Verona' powoli zapełniają się pierwszymi mieszkańcami.

First occupants just moved in to the new build 'Veronas Terasses'.

[634]

krakoffski

Biurowce GTC - Galileo, Newton i Edison oraz apartamentowce zwane "Tarasy Verona". Ulica Armii Krajowej.

Galileo, Newton and Edison GTC office buildings and apartament buildings named "Tarasy Verona". Armii Krajowej street.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci