Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

V. Krowodrza

[903]

krakoffski

903Ulica Wyspiańskiego i piękna willa pod numerem 14

Zbudowano ją w latach 1908-1910 według projektu Romana Bandurskiego. Architekt ten specjalizował się właśnie w takich willach, głównie na Salwatorze i Dębnikach, ale budynki według jego kreski spotkamy też w innych miejscach Krakowa. Jego dziełem (no, wraz z Emilem Allweilem) jest na przykład kamienica przy Basztowej 10. Ta wielka, pomiędzy Długą i Krowoderską.

Willa ze zdjęcia w roku 1988 została wpisana do rejestru zabytków.

[883]

krakoffski

883Klub Studio się przepotwarza

Obecnie bardzo rzadko bywam w okolicach AGH jak i Krowodrzy w ogóle i nawet nie zauważyłem kiedy Klub Studio, kiedyś 38, zaczął przechodzić metamorfozę. Wspomnień masa, ale na ten barak nie dało się już patrzeć. Jak zresztą na całą okolicę z ulicą Kawiory przede wszystkim. Może po oddaniu nowej inwestycji do użytku i tam zrobią porządek, bo to mimo wszystko niemały wstyd.

[882]

krakoffski

882Kamienica na rogu ulic Królewskiej i Józefitów

Zbudowano ją w połowie lat 20' XX wieku jako jedną z pierwszych przy ulicy Józefitów. Kiedy w roku 2014 od strony ulicy Królewskiej pojawiły się rusztowania miałem nadzieję, że to znak, iż i ta kamienica wkrótce odzyska swój blask i 'wróci' do Krakowa. Niestety, to musiały być tylko prace zabezpieczające. Kamienica od dawna jest na sprzedaż. Nie wiem czy dobre ogłoszenie znalazłem, ale jeśli tak, to cena za nią to 50 milionów PLN.

[859&860]

krakoffski

859Okręgowy Szpital Kolejowy - tył
8601Okręgowy Szpital Kolejowy - front

Budynek byłego już szpitala kolejowego znajduje się pod adresem Lea 44. Jeszcze w roku 2005 leżeli tu ostatni pacjenci, potem szpital został zamknięty, a budynki wystawione na sprzedaż. W roku 2012 w końcu się udało i zabudowania kupił, co w Krakowie oczywiste, deweloper. W maju tego roku wycięto drzewa znajdujące się na działce za budynkiem, co wróży szybki początek końca dawnego szpitala i zmiany otoczenia w okolony płotem skwerek z rabatkami i blokiem wokół, czyli wg dzisiejszej terminologii apartamentowcem z różną ilością pięter (przewiduję 'wieżę' na 10 pięter i pozostałą część na 5-6), pociągniętego białym tynkiem z koniecznie(!) przeszklonymi balkonami. A na poważnie - nie mam nic przeciwko sprzedaży tego miejsca deweloperowi, samemu deweloperowi, jego planom rozbiórki dawnego szpitala i budowy czegoś nowego i użytecznego, bo to zawsze lepsze od tego co jest tam obecnie, ale widzę też jak marna architektura mieszkalna powstaje dziś w Krakowie i to budzi moje obawy, że tu wcale nie będzie inaczej. Dlatego najchętniej zobaczyłbym tu powiększony o tę działkę pobliski park Wincentego á Paulo. O tym jednak możemy zapomnieć, liczmy więc na to, że deweloper się postarał i zaskoczy nas naprawdę dobrą architekturą, na jaką to miejsce zasługuje.

Z ciekawostek. Swego czasu pomieszczenia dawnego szpitala zostały udostępnione artystom, którzy zrobili tam pracownie. Widoczny na pierwszym zdjęciu autobus także był częścią wystawy. Konkretnie to "Ruchoma pracownia” Piotra Lutyńskiego. Jest nawet video z wystawy w Radomiu -> tu.

[858]

krakoffski

858róg ulic Czarnowiejskiej i Konarskiego

Podobno w Krakowie mamy aż 280 kapliczek. Na rogu ulic Czarnowiejskiej i Konarskiego znajdziemy jedną z nich. Jest to kapliczka słupowa filarowo-wnękowa z figurką św. Jana Nepomucena w środku. Figurka pochodzi z wieku XVIII, natomiast kapliczka z I połowy wieku XIX.

W tle widać budynek gimnazjum nr 16 im. Stefana Batorego. W latach 1900-2004 była to szkoła podstawowa nr 33, a następnie przekształcono ją na gimnazjum. Sam budynek pochodzi z roku 1902. Gdyby kogoś interesowało, to więcej jej historii znajdziecie -> tu

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci