Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

III. Prądnik Czerwony

[1043]

krakoffski

1043Ulica Ostatnia

Nie znalazłem żadnej ciekawej historii z nią się wiążącej, nie ma w niej więc chyba nic nadzwyczajnego. No, może tyle, że w zeszłym roku, po wielu latach próśb i setek pism, wydłużono ją i tym samym połączono z ulicą Mogilską.

Natomiast w tym bloku w tle znajomy niedawno kupił mieszkanie. Nie jest to dziwne - okolica jest bardzo ok.

[1030&1031]

krakoffski

 1030Ugorek 12

Najzwyklejszy blok na najzwyklejszym osiedlu mieszkaniowym. Nie różni się niczym od pozostałych mu podobnych rozsianych po całym Krakowie - ma 4 piętra, 65 mieszkań i cztery klatki schodowe. Lecz jest jedna rzecz, która mimo wszystko odróżnia go od innych - otóż przy klatce numer dwa spółdzielnia mieszkaniowa zawiesiła, a nawet podświetliła, taką oto tablicę pamiątkową:

1031Tablica pamiątkowa na bloku 12 przy ulicy Ugorek.

[334bis]

krakoffski

334aDawne kino Ugorek w marcu 2007
334b1Dawne kino Ugorek w grudniu 2017

Bis na koniec roku.
Pierwotnie istniało tu kino Ugorek. Powstało w połowie lat 60' XX wieku wraz z otaczającymi je blokami i pawilonami handlowymi. Nie wiem kiedy dokładnie kino przestało istnieć, jednak było to już dosyć dawno temu - podejrzewam jeszcze lata 80' lub początek 90'. Może ktoś mnie poprawi. Później były tu realizowane różne pomysły, ale najdłużej wytrzymała tania odzież, którą widać na zdjęciu sprzed 10 lat. W roku 2013 budynek został wyremontowany i na krótko osiedliło się w nim Centrum Kultury Ugorek z kawiarnią i barem, które jednak nie przyciągało tłumów, a te, które się pojawiały były za głośne i CK Ugorek zakończyło działalność tak nagle jak się pojawiło. Budynek zatem opustoszał, ale nie na długo - dziś działa tu SkakAnka, czyli Akademia Brykaczy, Wspinaczy i Gimnastyków i w budynku znów toczy się życie. Miło to obserwować z sąsiedztwa.

A tymczasem życzę Wam wszystkim wszystkiego dobrego w Nowym Roku, by był lepszy dla Was i dla Krakowa, by zmiany, które obserwujemy, te zarówno w życiu jak i w mieście, szły w tę stronę, w którą potoczyły się losy starego budynku kina Ugorek.

[1015]

krakoffski

1015Ulica Dobrego Pasterza

Kolejna część miasta, która zmienia się w ekspresowym tempie. Jeszcze nie tak dawno ulica Dobrego Pasterza była dość spokojną i całkiem zieloną aleją, która pozwalała wygodnie dostać się do Parku Wodnego lub Multikina, a dziś jest w centrum zainteresowania i radnych i deweloperów. W pobliżu powstało trochę biurowców i widoczne po prawej bloki, które pewne prędzej bądź później zostaną zasłonięte ekranami akustycznymi, gdyż w miejscu, w którym stoję ma przebiegać linia tramwajowa na Mistrzejowice. O ile w ogóle powstanie, bo jak na razie są z tym same problemy; a to nie ma dotacji, a to nie nie wiadomo, który wariant lepszy, a to deweloper wybudował bloki na trasie... serio. Ot, Kraków.

[966&967&968]

krakoffski

966Wylot ulicy Lema - grudzień 2013967Wylot ulicy Lema - styczeń 2014968Wylot ulicy Lema - sierpień 2017

Ulicę Lema oddano do użytku z końcem sierpnia 2014 roku. Wcześniej, przez bodaj trzy lata, właściciele powyższych zabudowań skutecznie blokowali ukończenie budowy i dociągnięcie ulicy do skrzyżowania z ulicami Jana Pawła II, Mogilską i Meissnera. Najbardziej pewien wulkanizator, który chyba najgorzej na tym wyszedł. Ulica i całe skrzyżowanie było potrzebne, bez dwóch zdań, jednak zrobiono je z takim rozmachem, że całość wokół musiano opakować ośmiometrowymi ekranami akustycznymi. Widoczny powyżej 'narożnik' jako jedyny jest wolny od tych współczesnych murów miejskich.

Na pierwszym zdjęciu widać gruzy jednego z domów. To była niska chałupka, która po śmierci starowinki, która tam mieszkała, przez długi czas była zasłonięta dwoma billboardami. Takich domków było tu więcej.

[933]

krakoffski

933"Lipsk" z alei 29 Listopada

Są co najmniej cztery budynki tego typu w Krakowie - wszystkie z lat 70'. Ten znajduje się przy Alei 29 Listopada 130. W przeciwieństwie do tego z osiedla Albertyńskiego ten pełni funkcje biurowe i jest siedzibą kilkudziesięciu mniejszych firm.

[925]

krakoffski

925Pętla Prądnik Czerwony

W przeciwieństwie do tych bloków z poprzedniej notki te w panoramie miasta są już od dawna. Gdzieś od końca lat 70', wtedy budowano osiedle Prądnik Czerwony. One zresztą już tu się kiedyś pojawiły, ale widziane z innej strony -> [484].

[898]

krakoffski

898O samochód trzeba dbać

Pamiętam, że na alei JPII był kiedyś sklep z pokrowcami na samochody. Dziś nie ma ani sklepu, ani nawet budynku, a pokrowców też już prawie nikt nie używa.

[357bis]

krakoffski

357aUlica Meissnera, kwiecień 2007

357bulica Meissnera, kwiecień 2017

Kiedyś tu był szeroki chodnik, dużo zieleni i spokojniejszy ruch samochodowy. A dziś? Wypruta z chodnika i ruchliwa DDR, wycięta zieleń i ekrany. Plus z nich jest taki, że faktycznie działają, minus, że w ogóle są, a można było uniknąć konieczności ich stawiania.

[879]

krakoffski

879Tak się nie da żyć. To jest klęska ekologiczna.

Na zdjęciu ulica Młyńska oraz Pilot Tower, do niedawna Alma Tower, do którego jutro wejdę ostatni raz jako pracownik.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci