Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

III. Prądnik Czerwony

[1101]

krakoffski

1101Jelcz 121 MB na ulicy Ułanów

To był przedostatni kurs tego autobusu w ramach krakowskiego MPK. Nie jest może bardzo wiekowy, bo ma dopiero szesnaście lat, ale i tak na niego już pora. Nie wiem jakie są wobec niego plany - zostanie sprzedany, a może wkrótce będę się nim golić? Zobaczymy.

[1071]

krakoffski

1071Akacjowy Dwór - był kancelaria austriackiego lotniska Rakowice-Czyżyny

Ten niewielki dworek stoi schowany za gęstą zielenią na rogu ulic Akacjowej i Cieślewskiego. Dziś jest tu restauracja i sala weselna, lecz oryginalnie była to kancelaria lotniskowa zbudowana koło roku 1916. Ten niepozorny budynek stojący między w miarę nowymi blokami, a jednostką wojskową, bezpośrednio wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, bo to tutaj właśnie, w nocy z 30 na 31 października 1918, płk Roman Florer przekazał lotnisko pod polskie dowództwo. Takich miejsc nie ma wiele.

Dziś Akacjowy Dwór błyszczy, ale jeszcze niedawno był rozpadającą się ruiną, którą nawet dwa razy próbowano rozebrać. Tynki przegniły, dach groził zawaleniem, a w środku zastać można było obraz nędzy i rozpaczy. Szczęśliwie z końcem poprzedniej dekady willa znalazła nabywców, którzy ją odremontowali i przywrócili do życia.

[1050]

krakoffski

1050Liceum Ogólnokształcące Ojców Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego

Historia szkoły sięga roku 1909 i wtedy znajdowała się w samym centrum, bo przy ulicy Pijarskiej 2. Tamta kamienica była jednak za mała, więc podjęto decyzję o budowie nowej siedziby na terenach wsi Rakowice. W roku 1913 naukę zaczęli tu pierwsi uczniowie, jednak tuż po wybuchu I wojny światowej budynek bardzo spodobał się Austriakom, którzy zrobili z niego szpital. Nie bez znaczenia był tu fakt, iż niemalże za płotem znajdowało się lotnisko wojskowe. W roku 1919 zakon odzyskał budynek, wyremontował go i szkoła mogła działać dalej, lecz wkrótce nadeszła kolejna wojna i kolejna armia, która także chętnie przejęła budynek. Jak się łatwo idzie domyślić była to niemiecka Luftwaffe. Niemcy nie obeszli się z nim ładnie, bo wycofując się w styczniu 1945 podłożyli podeń ogień, który doszczętnie strawił budynek. Wydawać by się mogło, że tu skończy się jego historia, ale zakon, tuż po odzyskaniu mienia, jakimś cudem go wyremontował i przystosował z powrotem do swojej roli. I wtedy pojawiła się armia radziecka... Rosjanie co prawda przekazali potem budynek Polakom, ale mimo wszystko wciąż pozostawał w rękach wojskowych i tak było do roku 1990. No, a potem znów trzeba było remontować.

Dziś w osiemnastu klasach uczy się około czterystu uczniów. Od roku 1990 do szkoły uczęszczają także dziewczęta.

[1043]

krakoffski

1043Ulica Ostatnia

Nie znalazłem żadnej ciekawej historii z nią się wiążącej, nie ma w niej więc chyba nic nadzwyczajnego. No, może tyle, że w zeszłym roku, po wielu latach próśb i setek pism, wydłużono ją i tym samym połączono z ulicą Mogilską.

Natomiast w tym bloku w tle znajomy niedawno kupił mieszkanie. Nie jest to dziwne - okolica jest bardzo ok.

[1030&1031]

krakoffski

 1030Ugorek 12

Najzwyklejszy blok na najzwyklejszym osiedlu mieszkaniowym. Nie różni się niczym od pozostałych mu podobnych rozsianych po całym Krakowie - ma 4 piętra, 65 mieszkań i cztery klatki schodowe. Lecz jest jedna rzecz, która mimo wszystko odróżnia go od innych - otóż przy klatce numer dwa spółdzielnia mieszkaniowa zawiesiła, a nawet podświetliła, taką oto tablicę pamiątkową:

1031Tablica pamiątkowa na bloku 12 przy ulicy Ugorek.

[334bis]

krakoffski

334aDawne kino Ugorek w marcu 2007
334b1Dawne kino Ugorek w grudniu 2017

Bis na koniec roku.
Pierwotnie istniało tu kino Ugorek. Powstało w połowie lat 60' XX wieku wraz z otaczającymi je blokami i pawilonami handlowymi. Nie wiem kiedy dokładnie kino przestało istnieć, jednak było to już dosyć dawno temu - podejrzewam jeszcze lata 80' lub początek 90'. Może ktoś mnie poprawi. Później były tu realizowane różne pomysły, ale najdłużej wytrzymała tania odzież, którą widać na zdjęciu sprzed 10 lat. W roku 2013 budynek został wyremontowany i na krótko osiedliło się w nim Centrum Kultury Ugorek z kawiarnią i barem, które jednak nie przyciągało tłumów, a te, które się pojawiały były za głośne i CK Ugorek zakończyło działalność tak nagle jak się pojawiło. Budynek zatem opustoszał, ale nie na długo - dziś działa tu SkakAnka, czyli Akademia Brykaczy, Wspinaczy i Gimnastyków i w budynku znów toczy się życie. Miło to obserwować z sąsiedztwa.

A tymczasem życzę Wam wszystkim wszystkiego dobrego w Nowym Roku, by był lepszy dla Was i dla Krakowa, by zmiany, które obserwujemy, te zarówno w życiu jak i w mieście, szły w tę stronę, w którą potoczyły się losy starego budynku kina Ugorek.

[1015]

krakoffski

1015Ulica Dobrego Pasterza

Kolejna część miasta, która zmienia się w ekspresowym tempie. Jeszcze nie tak dawno ulica Dobrego Pasterza była dość spokojną i całkiem zieloną aleją, która pozwalała wygodnie dostać się do Parku Wodnego lub Multikina, a dziś jest w centrum zainteresowania i radnych i deweloperów. W pobliżu powstało trochę biurowców i widoczne po prawej bloki, które pewne prędzej bądź później zostaną zasłonięte ekranami akustycznymi, gdyż w miejscu, w którym stoję ma przebiegać linia tramwajowa na Mistrzejowice. O ile w ogóle powstanie, bo jak na razie są z tym same problemy; a to nie ma dotacji, a to nie nie wiadomo, który wariant lepszy, a to deweloper wybudował bloki na trasie... serio. Ot, Kraków.

[966&967&968]

krakoffski

966Wylot ulicy Lema - grudzień 2013967Wylot ulicy Lema - styczeń 2014968Wylot ulicy Lema - sierpień 2017

Ulicę Lema oddano do użytku z końcem sierpnia 2014 roku. Wcześniej, przez bodaj trzy lata, właściciele powyższych zabudowań skutecznie blokowali ukończenie budowy i dociągnięcie ulicy do skrzyżowania z ulicami Jana Pawła II, Mogilską i Meissnera. Najbardziej pewien wulkanizator, który chyba najgorzej na tym wyszedł. Ulica i całe skrzyżowanie było potrzebne, bez dwóch zdań, jednak zrobiono je z takim rozmachem, że całość wokół musiano opakować ośmiometrowymi ekranami akustycznymi. Widoczny powyżej 'narożnik' jako jedyny jest wolny od tych współczesnych murów miejskich.

Na pierwszym zdjęciu widać gruzy jednego z domów. To była niska chałupka, która po śmierci starowinki, która tam mieszkała, przez długi czas była zasłonięta dwoma billboardami. Takich domków było tu więcej.

[933]

krakoffski

933"Lipsk" z alei 29 Listopada

Są co najmniej cztery budynki tego typu w Krakowie - wszystkie z lat 70'. Ten znajduje się przy Alei 29 Listopada 130. W przeciwieństwie do tego z osiedla Albertyńskiego ten pełni funkcje biurowe i jest siedzibą kilkudziesięciu mniejszych firm.

[925]

krakoffski

925Pętla Prądnik Czerwony

W przeciwieństwie do tych bloków z poprzedniej notki te w panoramie miasta są już od dawna. Gdzieś od końca lat 70', wtedy budowano osiedle Prądnik Czerwony. One zresztą już tu się kiedyś pojawiły, ale widziane z innej strony -> [484].

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci