Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

II. Grzegórzki

[929]

krakoffski

929Róg ulic Rakowickiej i Lubicz

Kamienica narożna została wzniesiona w roku 1895 i dziś znajduje się pod adresem Lubicz 28/Rakowicka 1 i niestety jest częściowo pusta. Niedawno z lokalu na parterze wyniósł się bank, ale pamiętam, że nim w ogóle się tam pojawił to wcześniej był tam salon AGD. Gdzieś z początkiem wieku kupowaliśmy tam z mamą zamrażarkę. Następna kamienica, ta dwupiętrowa i bladoróżowa, ma adres Lubicz 30 i została zbudowana według projektu Jacka Matusińskiego w latach 1874-1875. Kolejną kamienicę, z numerem 32, wzniesiono rok później, bo w 1876, a architektem odpowiedzialnym był Zygmunt Wierzbicki. No i na końcu, ledwo bo ledwo, ale widać ciemną kamienicę 'Bujwidów' wzniesioną w latach 1892-1894 według projektu Henryka de Laveaux. Swego czasu znajdowała się tam wytwórnia surowic i szczepionek Odo Bujwida. Wikipedia dodaje jeszcze, że było tam nawet muzeum poświęcone temu naukowcowi. Dla mnie nowość. Ponadto, z rzędu powyższych, tylko ta jedna kamienica wpisana jest rejestru zabytków - od roku 1994. Od strony ulicy Rakowickiej pięknie prezentuje się jeszcze widoczna nieco kamienica pod numerem 3. Jest też najmłodsza, bo powstała w latach 1899-1900 według wizji architekta Władysława Kleinbergera.

Jeszcze jako ciekawostka - z kamienicą pod numerem 30 wiąże się jedna tragiczna historia. Otóż w kwietniu 1923 roku... spadł na nią samolot wojskowy. Przebił dach i spłonął w mieszkaniu na drugim piętrze zabijając dwuosobową załogę oraz pewnego piekarza, który akurat odsypiał nocną zmianę. Więcej o okolicznościach tego wypadku można poczytać na stronach Dziennika Polskiego -> tu.

[912]

krakoffski

912Mazaya Falafel, Grzegórzecka 40

Od czasu do czasu coś tu polecam - dziś Mazaya Falafel. Istnieją może rok, a już mocno zaznaczyli się na mapie miasta. Parę razy od nich zamawiałem dzięki serwisowi Krakowskie Smaki, a kilka dni temu byłem osobiście. Nie ważne czy w dostawie czy na miejscu - zawsze jest pysznie.

[911]

krakoffski

911Ulica Kotlarska

Na pierwszym planie, za torami, znajduje się fragment Twierdzy Kraków - Prochownia Bastionu VI. Cóż, wartość historyczna jest tu raczej niewielka, ale to wciąż zabytek mający pewien związek z innymi pozostałościami austriackich umocnień. Powstał w roku 1887, około 20 lat po Bastionie VI, który obecnie już nie istnieje. Zrównano go z ziemią jeszcze przed I wojną światową. Na jego miejscu stoją widoczne w tle Wiślane Tarasy.

[041bis]

krakoffski

041aUlica Lubicz, styczeń 2005

041bUlica Lubicz, marzec 2017

Dziś cofamy się o aż 12 lat. W latach 2006-2008 sporo się tutaj zmieniło - wyremontowano ulicę Lubicz, przebudowano rondo Mogilskie, a także wybudowano nowy budynek dla krakowskiej opery. Jak widać budynek widoczny bezpośrednio za Fiatem już nie istnieje. Podejrzewam, że było to zaplecze starej operetki. Natomiast sama operetka została 'przebudowana' i połączona z zupełnie nowym budynkiem opery. Cudzysłów stąd, gdyż tak naprawdę w tym miejscu stoi teraz nowy budynek sprawnie imitujący niegdysiejszą ujeżdżalnie koni. Ostały się tylko drzewa i pytanie: jak on tam wjechał?

Operę natomiast budowano tak -> zdjęcie 362 i wyszło im to -> zdjęcie 588

[884]

krakoffski

884Jeden z ocalałych jeszcze budynków Polmosu przy ulicy Fabrycznej

Niewiele już zostało z dawnej Wytwórni Wódek między ulicą Fabryczną a Aleją Pokoju. Do dziś pamiętam piętrzące się stosy skrzynek, które widziałem z jadącego tramwaju. Dziś w tym miejscu powstaje osiedle mieszkaniowe, niestety jak wszystko w Krakowie, z dosyć chaotycznym ustawieniem bloków. Magazyny Polmosu wciąż stoją, chociaż ich dni także są już policzone. Dziś jeszcze są podnajmowane pod najróżniejsze usługi, między innymi szkole tańca LOFTtoDance, gdzie kiedyś chodziłem na Kizombę i Bachatę. To było zaledwie parę lat temu i wtedy tych bloków widocznych w tle jeszcze nie było. Dziś nie tylko stoją, ale mają już pierwszych lokatorów. Dobrze, że ulica Fabryczna się zmienia, jednak jej historii szkoda. Do dziś miło wspominam Przepalankę Krakowską, którą tutaj niegdyś rozlewano.

[851]

krakoffski

851Bliźniacze biurowce na ul. Mogilskiej

Ich projektantem był bodaj niejaki Julian Kulka. Takie info znalazłem -> tu. Swoją drogą polecam ten archiwalny artykuł o panu Kulce - sporo zostawił w Krakowie. Poza tym dla Google te biurowce to zwykłe budynki - nie ma o nich nic ciekawego, może poza tym, że w tej sali, uciętej u dołu zdjęcia, swoje spotkania ma Kościół Boży w Chrystusie. Za to na Yahoo znalazłem tę galerię - wnętrze!

Być może już wkrótce bliźniaki zostaną rozdzielone, gdyż szykuje się tu dość duża inwestycja - biurowa, a jakże.

[838]

krakoffski

838Pusta działka przy ulicy Mogilskiej

Ta działka jest pusta od kiedy pamiętam, ale być może już wkrótce stanie tu kolejny w okolicy biurowiec... Plany już są i można je obejrzeć np. tu. Ponadto jakiś czas temu przeglądając Internet obiła mi się o oczy informacja, iż widoczny w tle, ten nieco przykurzony biurowiec, ma zostać rozebrany i zastąpiony innym. Niestety nie mogę znaleźć żadnego szczegółowego info, które by to potwierdzało, poza tym -> tu. Przyznam, że wygląda to trochę strasznie i tylko trochę bardziej, niż obecnie.

[837]

krakoffski

837Ulica Lubicz i Bombardier NGT6/2 na linii 14

Park Strzelecki w tle.

[797]

krakoffski

797Kościół św. Kazimierza Królewicza w Krakowie przy ul. Bobrowskiego

Prace nad budową kościoła na Grzegórzkach wg modernistycznego projektu Franciszka Mączyńskiego rozpoczęły się w roku 1934. Sześć lat później poświęcił go (jeszcze wtedy) arcybiskup Adam Stefan Sapieha. Więcej poczytać można -> tu

Ciekawostką jest, że w Krakowie są dwa kościoły pod tym wezwaniem. Drugi, znacznie starszy, znajduje się przy ulicy Reformackiej.

[761]

krakoffski

761Aleja klonów w krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ

Jesień to najpiękniejsza pora roku w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Taką feerię barw można jeszcze oglądać do 26. października, potem ogród zostanie zamknięty na sezon zimowy. Bilet wstępu to 7zł, studenciaki chyba 4, ale nawet mniejsza z tym... warto, bardzo warto. Jest pięknie.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci