Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

II. Grzegórzki

[041bis]

krakoffski

041aUlica Lubicz, styczeń 2005

041bUlica Lubicz, marzec 2017

Dziś cofamy się o aż 12 lat. W latach 2006-2008 sporo się tutaj zmieniło - wyremontowano ulicę Lubicz, przebudowano rondo Mogilskie, a także wybudowano nowy budynek dla krakowskiej opery. Jak widać budynek widoczny bezpośrednio za Fiatem już nie istnieje. Podejrzewam, że było to zaplecze starej operetki. Natomiast sama operetka została 'przebudowana' i połączona z zupełnie nowym budynkiem opery. Cudzysłów stąd, gdyż tak naprawdę w tym miejscu stoi teraz nowy budynek sprawnie imitujący niegdysiejszą ujeżdżalnie koni. Ostały się tylko drzewa i pytanie: jak on tam wjechał?

Operę natomiast budowano tak -> zdjęcie 362 i wyszło im to -> zdjęcie 588

[884]

krakoffski

884Jeden z ocalałych jeszcze budynków Polmosu przy ulicy Fabrycznej

Niewiele już zostało z dawnej Wytwórni Wódek między ulicą Fabryczną a Aleją Pokoju. Do dziś pamiętam piętrzące się stosy skrzynek, które widziałem z jadącego tramwaju. Dziś w tym miejscu powstaje osiedle mieszkaniowe, niestety jak wszystko w Krakowie, z dosyć chaotycznym ustawieniem bloków. Magazyny Polmosu wciąż stoją, chociaż ich dni także są już policzone. Dziś jeszcze są podnajmowane pod najróżniejsze usługi, między innymi szkole tańca LOFTtoDance, gdzie kiedyś chodziłem na Kizombę i Bachatę. To było zaledwie parę lat temu i wtedy tych bloków widocznych w tle jeszcze nie było. Dziś nie tylko stoją, ale mają już pierwszych lokatorów. Dobrze, że ulica Fabryczna się zmienia, jednak jej historii szkoda. Do dziś miło wspominam Przepalankę Krakowską, którą tutaj niegdyś rozlewano.

[851]

krakoffski

851Bliźniacze biurowce na ul. Mogilskiej

Ich projektantem był bodaj niejaki Julian Kulka. Takie info znalazłem -> tu. Swoją drogą polecam ten archiwalny artykuł o panu Kulce - sporo zostawił w Krakowie. Poza tym dla Google te biurowce to zwykłe budynki - nie ma o nich nic ciekawego, może poza tym, że w tej sali, uciętej u dołu zdjęcia, swoje spotkania ma Kościół Boży w Chrystusie. Za to na Yahoo znalazłem tę galerię - wnętrze!

Być może już wkrótce bliźniaki zostaną rozdzielone, gdyż szykuje się tu dość duża inwestycja - biurowa, a jakże.

[838]

krakoffski

838Pusta działka przy ulicy Mogilskiej

Ta działka jest pusta od kiedy pamiętam, ale być może już wkrótce stanie tu kolejny w okolicy biurowiec... Plany już są i można je obejrzeć np. tu. Ponadto jakiś czas temu przeglądając Internet obiła mi się o oczy informacja, iż widoczny w tle, ten nieco przykurzony biurowiec, ma zostać rozebrany i zastąpiony innym. Niestety nie mogę znaleźć żadnego szczegółowego info, które by to potwierdzało, poza tym -> tu. Przyznam, że wygląda to trochę strasznie i tylko trochę bardziej, niż obecnie.

[837]

krakoffski

837Ulica Lubicz i Bombardier NGT6/2 na linii 14

Park Strzelecki w tle.

[761]

krakoffski

761Aleja klonów w krakowskim Ogrodzie Botanicznym UJ

Jesień to najpiękniejsza pora roku w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Taką feerię barw można jeszcze oglądać do 26. października, potem ogród zostanie zamknięty na sezon zimowy. Bilet wstępu to 7zł, studenciaki chyba 4, ale nawet mniejsza z tym... warto, bardzo warto. Jest pięknie.

[728]

krakoffski

Cmentarz Rakowicki. Cieszę się i jestem dumny, że nasza strona świata ma taką a nie inną tradycję świętowania Dnia Zmarłych. Jest smutniejsza i bardziej posępna, ale czyż nie prezentuje się lepiej od Halloween?

Rakowicki Cementery. I'm glad and proud that our part of the world has this kind of tradition of All Souls' Day. It's more melancholic and gloomy, but isn't that looks better than this whole Halloween stuff?
(if it's something wrong with my english, please correct me).

[686]

krakoffski

Nad Aleją Pokoju zapowiada się na deszcz.

It'll be raining on Peace Avenue.

[662]

krakoffski

Centrum Handlowe Plaza. Wielokrotnie zastanawiałem się nad tym z czego oni się właściwie utrzymują kiedy sądząc po ilości klientów dochody przynoszą tylko Fantasy Park i Cinema City.

Plaza Mall. I wonder how they still can be activ when most of costumers visits only Fantasy Park and Cinema City.

[650]

krakoffski

Przejście pod ulicą Lubomirskiego obok Uniwersytetu Ekonomicznego.

Pedestrian underpass under Lubomirskiego street next to University of Economics.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci