Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

II. Grzegórzki

[959]

krakoffski

959Galeria Plaza nad Stawem Dąbskim

Kiedyś Kraków Plaza - dziś Galeria Plaza. W przyszłym roku ma nazywać się jeszcze inaczej - Fashion Outlet Kraków - oraz przy okazji zmienić trochę swój wygląd i przeznaczenie. Obiekt powstał w roku 2001 i poza galerią handlową zlokalizowano tam kino IMAX oraz centrum rozrywki z kręgielnią, bilardem itd. jednak od wielu lat spotkać w nim można głównie pustki, a ogromna ilość sklepów jest zamknięta. Według nowego właściciela to się ma zmienić... Mnie to obojętne czy się zmieni czy nie, bo galerii w Krakowie mamy już za dużo, a i tak powstają kolejne. "Wiele osób narzeka na centra handlowe, ale wszyscy robią w nich zakupy." - można przeczytać -> tu. Prawda, ale dzieje się tak dlatego, gdyż budowa galerii handlowych w centrum wymiotła cały pozostały biznes. O tym już pani nie wspomniała.

Natomiast Staw Dąbski powstał tu sztucznie gdzieś w pierwszej połowie XX wieku, kiedy zalane zostało wyrobisko skąd wydobywano glinę do pobliskiej cegielni. Od roku 2010 jest to użytek ekologiczny.

[943]

krakoffski

943Bloki na Olszy

Konkretnie przy ulicach Cieplińskiego i Grochowskiej. Stoją tu od początku lat 70'.

[929]

krakoffski

929Róg ulic Rakowickiej i Lubicz

Kamienica narożna została wzniesiona w roku 1895 i dziś znajduje się pod adresem Lubicz 28/Rakowicka 1 i niestety jest częściowo pusta. Niedawno z lokalu na parterze wyniósł się bank, ale pamiętam, że nim w ogóle się tam pojawił to wcześniej był tam salon AGD. Gdzieś z początkiem wieku kupowaliśmy tam z mamą zamrażarkę. Następna kamienica, ta dwupiętrowa i bladoróżowa, ma adres Lubicz 30 i została zbudowana według projektu Jacka Matusińskiego w latach 1874-1875. Kolejną kamienicę, z numerem 32, wzniesiono rok później, bo w 1876, a architektem odpowiedzialnym był Zygmunt Wierzbicki. No i na końcu, ledwo bo ledwo, ale widać ciemną kamienicę 'Bujwidów' wzniesioną w latach 1892-1894 według projektu Henryka de Laveaux. Swego czasu znajdowała się tam wytwórnia surowic i szczepionek Odo Bujwida. Wikipedia dodaje jeszcze, że było tam nawet muzeum poświęcone temu naukowcowi. Dla mnie nowość. Ponadto, z rzędu powyższych, tylko ta jedna kamienica wpisana jest rejestru zabytków - od roku 1994. Od strony ulicy Rakowickiej pięknie prezentuje się jeszcze widoczna nieco kamienica pod numerem 3. Jest też najmłodsza, bo powstała w latach 1899-1900 według wizji architekta Władysława Kleinbergera.

Jeszcze jako ciekawostka - z kamienicą pod numerem 30 wiąże się jedna tragiczna historia. Otóż w kwietniu 1923 roku... spadł na nią samolot wojskowy. Przebił dach i spłonął w mieszkaniu na drugim piętrze zabijając dwuosobową załogę oraz pewnego piekarza, który akurat odsypiał nocną zmianę. Więcej o okolicznościach tego wypadku można poczytać na stronach Dziennika Polskiego -> tu.

[912]

krakoffski

912Mazaya Falafel, Grzegórzecka 40

Od czasu do czasu coś tu polecam - dziś Mazaya Falafel. Istnieją może rok, a już mocno zaznaczyli się na mapie miasta. Parę razy od nich zamawiałem dzięki serwisowi Krakowskie Smaki, a kilka dni temu byłem osobiście. Nie ważne czy w dostawie czy na miejscu - zawsze jest pysznie.

[911]

krakoffski

911Ulica Kotlarska

Na pierwszym planie, za torami, znajduje się fragment Twierdzy Kraków - Prochownia Bastionu VI. Cóż, wartość historyczna jest tu raczej niewielka, ale to wciąż zabytek mający pewien związek z innymi pozostałościami austriackich umocnień. Powstał w roku 1887, około 20 lat po Bastionie VI, który obecnie już nie istnieje. Zrównano go z ziemią jeszcze przed I wojną światową. Na jego miejscu stoją widoczne w tle Wiślane Tarasy.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci