Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

I. Stare Miasto

[083bis]

krakoffski

 083aPrzystanek Dworzec Główny w czerwcu 2005

083bPrzystanek Dworzec Główny w marcu 2018

W samo południe prawie 13 lat później. Ludzi jest trochę mniej niż tamtego czerwcowego dnia, ale to dobrze, bo trochę lepiej widać zmiany. A te największe pojawiły się stosunkowo niedawno, bo w grudniu zeszłego roku. Wtedy właśnie skończył się remont zmieniający organizację ruchu w tym miejscu, dzięki czemu przystanki mogły znaleźć się bliżej torów. Jest dobrze, nie idealnie, ale dobrze. Brakuje wciąż naziemnych przejść dla pieszych, ale one wcześniej czy później się tam pojawią. Przerwy w ruchu nie przetrwał jednak znajdujący się po prawej stronie kiosk - pamiętam, że on prawie zawsze był otwarty. Nieważne czy czekało się na pierwszy nocny, czy też pierwszy dzienny - on był otwarty.

[1046]

krakoffski

1046Pałac Walerego Rzewuskiego

Powstał w latach 1864-67 na polecenie wspomnianego Walerego i mieścił się tu jego prywatny dom oraz studio fotograficzne. Po jego śmierci w budynku jeszcze przez wiele lat zajmowano się szeroko pojętą fotografią, aż w latach 30' XX wieku miasto zorganizowało tu szkołę żeńską. Niestety nie nauczano tu fotografii jak życzył sobie tego Rzewuski. Po wojnie budynek dalej spełniał funkcje oświatowe - najpierw była tu podstawówka, a potem XIII Liceum Ogólnokształcące, do którego swoją drogą uczęszczała moja mama. Z początkiem lat 70 i po wybudowaniu 'tysiąclatki' przy ul. Sądowej liceum przeniosło się tam, a dawny pałac Rzewuskiego przeszedł wielką zmianę, gdyż na przykład wyburzono znajdującą się z tyłu oficynę i zastąpiono ją ciosanymi łopatą betonowymi klocami, które od ulicy na szczęście ledwo widać. Wiązało się to z przekształceniem budynku w konsulat generalny Związku Radzieckiego, który przetrwał tu aż do roku 2001 (rzecz jasna po 1991 był to już konsulat Rosji). Kiedy Rosjanie wynieśli na Biskupią budynek opustoszał, ale na szczęście tylko na chwilę, gdyż w roku 2005 pierwszy rok nauczania przy Westerplatte 11, wykładem prof. Bartoszewskiego, zainaugurowała tu Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Tischera. I póki co znajduje się tam do dziś i gdzieś parę lat temu uczęszczał do niej mój znajomek, który też sobie bloży, ale bardziej podróżniczo -> bliżejdalej.pl

[1044]

krakoffski

1044Willa w ogrodzie przy ulicy Józefa Sarego

Trochę przykro się robi na sercu kiedy widzi się takie zaniedbane pałacyki. Raczej nie jest pusty, chociaż pierwsze piętro może to sugeorwać. Zbudowano go w latach 80' XIX wieku według projektu Maksymiliana Nitscha, architekta, który naprawdę sporo pięknych rzeczy po sobie zostawił. Dla przykładu Dworek Czartoryskich przy Straszewskiego, kilka kamienic przy Św. Getrudy czy Św. Sebastiana. Swoją drogą wspomniałem tu już kiedyś o nim przy okazji jednej kamienicy stojącej właśnie przy ulicy Św. Sebastiana i o niej coś więcej udało mi się wtedy znaleźć (zdjęcie [835]). Natomiast o tej willi - nic, nada. Szkoda.

[1036]

krakoffski

1036Wylot ulicy Szewskiej

Miałem kiedyś znajomych mieszkających na Starym Mieście. Kamienica, w której mieszkali co prawda nie była w rejestrze zabytków, ale w ewidencji już tak i gdy chcieli zrobić remont, to o wszytko musieli się pytać, czy aby na pewno im wolno. Podejrzewam, że gwoździe wbijali przez poduszkę. Znowuż inny znajomy, który swego czasu prowadził biznes na Floriańskiej, musiał zdjąć stary, ręcznie robiony szyld, bo weszły w życie przepisy o parku kulturowym no i nie było rady go zostawić. I nawet jeśli ta uwaga konserwatora i plastyka miejskiego jest słuszna i potrzebna, to niech ktoś mi powie, jakim cudem TO przeszło i jest już dla wyżej wspomnianych okej i w porządku i to nie tylko tu, ale w paru miejscach na Starym Mieście, w tym także na Kazimierzu...? No jak?

[1027]

krakoffski

1027Pusta ulica św. Gertrudy

Wytyczono ją w latach 70' XIX wieku, a nazwa pochodzi najprawdopodobniej od niewielkiego kościółka św. Gertrudy, który niegdyś stał tu nieopodal. Po prawej widać zabudowania hotelu Royal, który dziś jest chyba w remoncie, natomiast między drzewami ginie XVII-wieczna latarnia umarłych, która znalazła się tu w osobnym wpisie - [526].

[1024]

krakoffski

1024Szopka w kościele św. Bernardyna

To chyba najbardziej znana, największa i tym samym najbardziej oblegana szopka bożonarodzeniowa w Krakowie. Znajduje się w kościele św. Bernardyna przy ulicy Bernardyńskiej u stóp Wawelu. Szopkę tworzy ogromna ilość figurek zwierząt i ludzi, którzy wykonują najróżniejsze prace od wałkowania ciasta przez łowienie ryb aż po ścinanie drzewa. Do zobaczenia między mszami, ja polecam wpaść tam zaraz po godzinie 10.

Druga ciekawa szopka znajduje się u Kapucynów przy Loretańskiej. Jest o wiele mniejsza, ale także ruchoma.

[1022]

krakoffski

1022Świąteczny Rynek Główny

Jak co roku krakowski Rynek zamienia się w bożonarodzeniowy jarmark. Kupić można trochę rękodzieła, trochę ozdób świątecznych, trochę bzdur z Chin, a także tłusto i konkretnie zjeść. I tu taki tip ode mnie; jak bierzecie kiełbasę z grilla, to mówcie, że bez pieczywa - inaczej dadzą Wam dwie najzwyklejsze kromki chleba i doliczą do rachunku drugie tyle co za kiełbasę. Kolega ostatnio bawił się w turystę i to odkrył.

[1014]

krakoffski

1014Róg ulic Pawiej i Kurniki

Jedna z ostatnich niezabudowanych jeszcze działek przy ulicy Pawiej. Nie szukałem co tu ma stanąć, ale to, że coś stanie jest niemalże pewne. Miejmy jednak nadzieję, że to nie będzie taki koszmarek, jak ten w tle, którego widzimy tylko boczną ścianę. Wcześniej stała tam kamienica, która w końcowym okresie swojej bytności była noclegownią dla bezdomnych, a następie już tylko ruiną, witającą rzesze turystów wychodzących z Galerii Krakowskiej, czyli dworca PKP. Z dwojga złego cokolwiek tu zbudują, to będzie to lepsze od tej reklamowej szmaty.

[1009]

krakoffski

1009Widok w stronę ulicy Pawiej i Nowego Miasta

Niedawno rozpoczęto prace przy budowie biurowców w tym miejscu. Nie jest to żadną niespodzianką, bo planowano je tu od samego początku, mimo wszystko... nie za dużo ich już?

Uciekam z Krakowa. Wrócę z pocztówką.

[1005]

krakoffski

1005Plac Matejki

Dziś to najważniejszy plac w mieście, bowiem to tu, u stóp Pomnika Grunwaldzkiego, znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. 11. listopada to ważna data - i jak się ma orzełka na paszporcie, to mimo wszystko powinno się o niej pamiętać niezależnie od stopnia przywiązania do tego kraju. Istotnym jednak jest, by się nią nie wycierać.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci