Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

I. Stare Miasto

[983]

krakoffski

983Bałagan po wystąpieniu Wisły z brzegów

Chyba nie ma roku, by Wisła choć na chwilę nie zalała krakowskich bulwarów. Przeważnie nie wyrządza większych szkód - za to zostawia spory bałagan.

[981]

krakoffski

981Narożna kamienica z adresem Starowiślna 1 / św. Gertrudy 1

Wzniesiono ją w roku 1874 według projektu architekta Filipa Pokutyńskiego. Według gminnej ewidencji zabytków mieściła się tu siedziba Banku Galicyjskiego, ale Internet mi tego nie potwierdził. W ogóle jak tak starą kamienicę i do tego w tym miejscu, to niewiele można o niej znaleźć. Widoczne "podcienie" powstały prawdopodobnie podczas okupacji, kiedy Niemcy poszerzali ulicę Starowiślną.

[975]

krakoffski

975Przy Rondzie Grunwaldzkim

Słupy, słupki, znaki i latarnie. Dużo tego. Na zdjęciu jest też czasowa linia 73 o zmienionej trasie... taki ewenement, który pokazuje, że w te wakacje nic normalnie po Krakowie nie jeździ. Na szczęście już wkrótce koniec objazdów.

[973]

krakoffski

973park... droga do zamku

Jako krakus rzadko bywam w okolicach Wawelu, zwłaszcza w sezonie, ale kiedy już tamtędy przechodzę, to zawsze zastanawiam się, czy pracownikom Zamku, a przede wszystkim dyrekcji, nie jest wstyd. Tak po prostu, zwyczajnie i po ludzku wstyd, że tak egoistycznie szpecą jeden z najcenniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków Krakowa i kraju.

Wkrótce ma się to zmienić. W maju br. Radio Kraków podawało, iż Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał przetarg na prace projektowe związane z remontem wzgórza wawelskiego, w tym także widocznej powyżej Drogi do Zamku. Mam nadzieję, że po remoncie parking zniknie stąd raz na zawsze. Oby szybko do tego doszło.

[961]

krakoffski

9611Upał w Krakowie

Mnie to pasuje. W końcu mamy lato.

[952]

krakoffski

952Mural przy ul. Kolberga

Mural powstał w listopadzie 2016 roku jako jedno z wielu wydarzeń artystycznych zorganizowanych w ramach Open Eyes Economy Summit. Autorem jest Olaf Cirut.

[950]

krakoffski

950Plac na Groblach 12

"Ten plac Na Groblach - najbardziej ponury, zapluty plac w Krakowie (...)" mawiał Piotr Skrzynecki, legendarny już twórca kabaretu Piwnica Pod Baranami, który przez wiele lat pomieszkiwał w tej kamienicy pod numerem 2 u swojej przyjaciółki i zarazem współzałożycielki kabaretu, Janiny Garyckiej. Spotkania artystyczne, imprezy i libacje do białego rana sąsiedzi pamiętają pewnie do dziś. Świetny opis tego co tam się wtedy działo oraz kto tam przychodził można znaleźć -> tu. Ale to było na dole, natomiast na górze mieszkał Andrzej Sariusz-Skąpski, prezes Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął w katastrofie w Smoleńsku. Jakieś dziesięć lat temu wynajmował mojej koleżance mieszkanie obok, też na samej górze kamienicy, a ja podobno minąłem się z nim na schodach.

Dla formalności - kamienica powstała przed rokiem 1900. Taka informacja stoi w ewidencji zabytków Krakowa i nic więcej nie udało mi się znaleźć.

[949]

krakoffski

949Typowy lipiec

Na skrzyżowaniu pod Pocztą Główną.

[942]

krakoffski

942Pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym

Pomnik Adama Mickiewicza zdobi Rynek Główny od 16 czerwca 1898 roku. W sierpniu roku 1940 okupant niemiecki usunął i zniszczył pomnik, jednak na szczęście większość udało się odnaleźć na hamburskim złomowisku. Rekonstrukcja trwała prawie dziesięć lat i ponowne odsłonięcie pomnika miało miejsce 26 listopada 1955 roku - w setną rocznice śmierci poety. Przez lata, niezależnie od tego czy pomnik stał na swoim miejscu czy też chwilowo nie, krakowskie kwiaciarki, rok w rok, każdego 24. dnia grudnia, zostawiały, i wciąż zostawiają, pod pomnikiem kwiaty. Na imieniny :)

Piszę to wszystko, gdyż Mickiewicz wziął pierwszy od prawie dwudziestu lat prysznic - tym razem z łupin orzeszków arachidowych. I znów prezentuje się pięknie.

[928]

krakoffski

928Grodzka

W niedzielne poranki najbliższe okolice Rynku są całkiem znośne.

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci