Menu

Cracow day by day

Kraków na zdjęciach. Blog prowadzony w latach 2004-2010. I znów od 2015.

I. Stare Miasto

[928]

krakoffski

928Grodzka

W niedzielne poranki najbliższe okolice Rynku są całkiem znośne.

[910]

krakoffski

9101Fort 12 (Bastion IVa) Luneta Warszawska

Fort powstał w ramach Twierdzy Kraków już w latach 1850-1856, także mniej więcej wtedy, co Fort Benedykt ze zdjęcia [803], i tym samym jest jedną z pierwszych fortyfikacji tego typu. Po odzyskaniu niepodległości służył głównie za magazyny, natomiast za okupacji był więzieniem Gestapo, a potem - do roku 1950 - UB. Później znów pełnił rolę głównie magazynową. Po zmianach ustrojowych fort trafił w ręce prywatne, dzięki czemu, poniekąd, do fortu po trosze wróciło życie. Na przykład został tam otwarty... hostel. Nazywa się Luneta Hostel i co więcej ma naprawdę dobre opinie. I to wszystko jest na plus. Na minus, że właściciel chce fort obudować biurowcami i blokami, które wyglądają jak ośrodki wczasowe z lat 70'. I nawet jeśli... dobra, ale czy w tym kraju nie ma dewelopera, który stawiałby na ładną architekturę mieszalną? Czy naprawdę wszystkie bloki muszą być pociągnięte białym tynkiem i mieć małe, przeszklone balkony? Takie bloki to na Ruczaj, a nie w otoczeniu zabytku tej klasy. Dziwi mnie to tym bardziej, gdyż biuro odpowiedzialne ma w swoim portfolio kilka naprawdę fajnych projektów. Dziś trwają prace nad zmianą planów - i przez inwestora i przez radę miasta. Liczę, że uda wypracować się konsensus, a inwestor przedstawi mądrą i estetycznie pasującą koncepcję.

[909]

krakoffski

909Hotel Puro

Budynek hotelu Puro znajduje się na rogu ulic Pawiej i Ogrodowej i według mojej bardzo subiektywnej oceny to jeden z najładniejszych budynków, które powstały w tej okolicy po przebudowie ulicy Pawiej. I a'propos - jeśli dobrze pamiętam to przed przebudową ulica Pawia kończyła się dokładnie w tym miejscu.

[901]

krakoffski

901Leje... i tak już od nawet nie wiem kiedy.

Niby wiem, że kwiecień-plecień i tak dalej, ale ile można?

[897]

krakoffski

897Ulica Basztowa

Wielkanoc ma to do siebie, że zawsze wyludnia całe miasto.

[892]

krakoffski

892Budynek byłego kina Warszawa (wcześniej Atlantic)

Niewiele udało mi się o nim znaleźć. Budynek powstał w roku 1921 jako kinoteatr, któremu nadano imię Warszawa. Wkrótce potem, bo już po 11 latach, przebudowano go na kino i zmieniono mu nazwę na Atlantic i z takim szyldem przetrwał II wojnę światową służąc jako jeden z sześciu ekranów kinowych w Krakowie przeznaczonych dla Polaków. Po wojnie przemianowano je z powrotem na Warszawa i pod tą nazwą działało już do zamknięcia. Nie znalazłem kiedy to się stało - lata 90? Później? Nie wiem. W każdym razie dziś budynek wciąż służy rozrywce, ale już innego rodzaju - mieści się tam gabinet SPA, sala do gry w squasha, fitness i siłownia. Podobno całkiem przyjemne miejsce. Adres to Stradomska 15.

[888]

krakoffski

888Powalone przez wichurę drzewo na Plantach

Na pozór wielkie i potężne drzewo, a w środku próchno.

[881]

krakoffski

881Bunkier Cafe na Plantach

Być może to już ostatnia zima Bunkier Cafe. Wkrótce Bunkier Sztuki czeka remont i rozbudowa, której zwycięski projekt zakłada przeniesienie kawiarni w podziemia. Aczkolwiek w lecie kawiarnia ma być 'wysuwana' na powierzchnię. Ja mam jednak nadzieję, że i w zimie znajdzie się dla niej miejsce. Na plantach to jedyne takie miejsce, które tak bardzo ożywia i przybliża ludziom ten park.

[871]

krakoffski

871Na podwórku przy Dunajewskiego

Dziś znajdujemy się pod adresem Garbarska 14a, chociaż głowy nie dam. Nie udało mi się też niczego ciekawego znaleźć na temat tego budynku, wygląda jednak na budynek powstały w dwudziestoleciu międzywojennym, a dziś służy za biurowiec.

[869]

krakoffski

869Leje na Tarłowskiej

Gdzie ten sierpień? Gdzie te upały?

© Cracow day by day
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci